Jaký bude nejnovější architektonicko-urbanistický vývoj v okolí Pařížské ulice v metropoli?

6.3.2021

Vážení klienti, milí čtenáři, dnešní článek se bude věnovat nejnovějším stavebním prognózám v okolí Pařížské ulici. Není to přitom z toho důvodu, že pan Mgr. Jaroslav Oborný, jeden z našich nejzkušenějších realitních zprostředkovatelů, který disponuje tel. č.: 603 278 555 a e-mailem: oborny@rkjuris.cz, aktuálně velmi diskrétně prodává honosný byt na této zajímavé adrese.

Obrázek č. 1: Foto hotelu Intercontinental v dobách Československé socialistické republiky

images

Zdroj: www.google, vlastní zpracování, 2021

Obrázek č. 2: Současná (aktuální) podoba hotelu Intercontinental při pohledu z Letné

4d6dfc42-528b-41c4-8ce4-29814083af87

Zdroj: www.google, vlastní zpracování, 2021

Radní hlavního města především vyjádřili na návrh Prahy Sobě nesouhlas s plánovanou stavbou na náměstí Miloše Formana vedle hotelu Intercontinental. Současně pověřili hlavním městem zřízený Institut plánování a rozvoje (IPR), aby proti budově podal v už zahájeném územním řízení námitku. Budovu plánují v rámci celkové rekonstrukce okolí hotelu postavit jeho vlastníci. Proti se staví někteří místní obyvatelé. Praha Sobě se již neúspěšně pokusila nesouhlas se stavbou prosadit na zastupitelstvu města. Piazzetta pojmenovaná po slavném režisérovi je majetkově součástí hotelu Intercontinental, který v lednu 2019 přes fond R2G odkoupili podnikatelé Oldřich Šlemr, Eduard Kučer a Pavel Baudiš. Po získání hotelu představili majitelé plán na úpravu jeho okolí, který počítá i s prosklenou stavbou. Původně měla mít pět nadzemních podlaží, po kritice investor počet o dvě snížil.

Proti stavbě výrazně vystupuje bývalý starosta a nynější opoziční zastupitel Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha Sobě) a jeho bratr Jan, který je předsedou zastupitelského klubu Prahy Sobě na magistrátu, poslancem a starostou Prahy 7. Janu Čižinskému se podařilo získat podporu Pirátů a na radě společně přehlasovali zástupce Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), z nichž většina se při hlasování zdržela. Na posledním jednání zastupitelů se Praze Sobě podobně formulované stanovisko prosadit nepodařilo. Nyní již není schválení zastupiteli nutné.

Podle schváleného dokumentu je plocha, na které by měla budova stát, veřejným prostranstvím, a stavba je proto nežádoucí. Podle územního plánu je aktuálně možné na veřejném prostranství umístit pouze drobné obchodní prostory. Investor nicméně už dříve získal souhlas všech potřebných orgánů a institucí včetně pražského magistrátu a IPR. Samospráva města o povolení stavby nerozhoduje, může jen podat námitku jako účastník řízení. Právě tím pražští politici pověřili IPR.

Obrázek č. 3: Vizualizace budoucí podoby hotelu Intercontinental I

vizualizace-tak-pohled-od-pravnicke_denik-630-16x9

Zdroj: www.google, vlastní zpracování, 2021

„Dle územního plánu to teď stavebním blokem není, je tam otázka interpretace pravidel územního plánu v této lokalitě,“ konstatoval po jednání primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle náměstka primátora pro územní rozvoj Petra Hlaváčka (za TOP 09), který se zdržel hlasování, se jedná o střet dvou pohledů.

Obrázek č. 4: Vizualizace budoucí podoby hotelu Intercontinental II

eyJ1IjoiXC91cGxvYWRzXC8yMDIwXC8xMVwvaW50ZXJjb250aW5lbnRhbC0xLmpwZyIsInciOjEyMzAsInYiOiIxLjAifQ==

Zdroj: www.google, vlastní zpracování, 2021

„Jeden vnímá zásah výstavbou hotelu a demolici zbytku zachovaného bloku jako hotovou a stabilizovanou situaci, kdy odstraněný blok tvoří náměstí. Druhý pohled se ptá, jestli není možné po diskusi a případné soutěži urbánní situaci rehabilitovat ve směru původního stavu,“ uvedl. Dodal, že považuje za správný druhý přístup. K němu se přiklonil i odbor územního rozvoje magistrátu, který se stavbou souhlasil.

Zástupci vlastníků hotelu se proti odporu ze strany některých politiků ohrazují, naposledy v otevřeném dopisu Janu Čižinskému. Předseda představenstva fondu R2G Michal Smrek mj. sdělil, že Čižinský je ve střetu zájmů, protože u piazzetty bydlí jeho matka a vyrůstal tam. „Tady se jedná o učebnicový příklad protiprávního jednání politika ve střetu zájmů, který se snaží použít svůj politický vliv a tlačí na orgány samosprávy, aby zpětně napadly již řádně vydaná a právně závazná souhlasná stanoviska příslušných orgánů státní správy a IPR, s cílem dosáhnout jejich změny," řekl manažer. Čižinský dříve popřel, že jde o střet zájmů. Postup vedení města kritizoval také opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO). „Navzdory názoru zastupitelstva, navzdory názoru vlastních úředníků, navzdory radnici MČ Prahy 1. Můj názor na tuto stavbu není v tuto chvíli důležitý, ale způsob, jakým část vládnoucí koalice v Praze prosazuje své postoje, je opravdu velmi zvláštní. Ale už alespoň začínám chápat pravý význam pojmenování - Praha Sobě,“ sdělil.

Nynější piazzeta byla v minulosti zastavěna, část činžovních domů však byla zničena na konci druhé světové války a zbytek zbourán na konci 60. let. Nyní většinu prostoru zabírá ventilace a vjezd do podzemních garáží hotelu, které by měly po rekonstrukci zmizet. Podle investorů má nová budova zabírat 8,5 procenta nové plochy náměstí. Po Miloši Formanovi se prostranství jmenuje od roku 2018.

Ministerstvo kultury rozhodlo o tom, že pražský hotel Intercontinental nezíská památkovou ochranu. Návrh Národního památkového ústavu (NPÚ) podle úřadu pominul problematické aspekty stavby. Toto zjištění vyplývá z rozhodnutí, které má ČTK k dispozici.

„Ministerstvo kultury ve svém rozhodnutí dospělo k názoru, že hotel Intercontinental je stavbou výjimečnou oproti běžným stavbám této doby, nicméně díky nevhodným stavebním úpravám došlo k zásadním změnám jak v interiéru, tak exteriéru budovy. Všechny tyto změny snižují památkovou hodnotu objektu, proto nesplňuje podmínky pro prohlášení věci za kulturní památku,“ uvedlo MK. Ministerstvo kultury připomíná, že hotel a prostranství kolem jsou chráněna režimem pražské památkové rezervace a vlastník nemovitosti musí k zamýšlené stavbě či rekonstrukci mít závazné stanovisko pražského magistrátu.

Podnět na prohlášení brutalistického hotelu památkou podal Národní památkový ústav v roce 2015. Ministerstvo se jím však zabývalo až počátkem loňského roku. Podle NPÚ jsou památkovými hodnotami stavby unikátní řešení, umístění v historickém jádru města nebo dochovaný exteriér a prvky interiéru.

„Můžeme jen konstatovat, že jedna z nejvýznamnějších pražských realizací 60. let minulého století nebude památkově chráněna. Nezbývá než doufat, že vlastník bude při plánované obnově respektovat nesporné hodnoty stavby, které dokládá i právě dokončený pětiletý výzkum NPÚ zaměřený na architekturu 60. a 70. let 20. století. Správní rozhodnutí nám zatím nebylo poskytnuto, jakmile se s jeho odůvodněním seznámíme, zvážíme, zda využijeme možnosti podat podnět o přezkoumání,“ konstatovala ČTK generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Ministerstvo v odůvodnění uvedlo, že se na udělení památkové ochrany neshodla poradní komise. V rozhodnutí dále stojí, že návrh NPÚ vůbec nezohlednil problematické aspekty stavby v kontextu umístění v historickém jádru metropole. Ministerstvo uvedlo, že musí stavbu hodnotit jako celek i z pohledu jejích problematických prvků. Těmi je podle odůvodnění např. napojení hotelu na sousední historické objekty Starého Města, nábřežní předpolí hotelu, pozdější přístavba bazénu nebo vyvýšená střecha garáží na piazzettě vedle hotelu, která zabírá velkou její část. „Diskutabilní je ostatně již samotné umístění stavby hotelu do daného urbanisticky pohledově i významově exponovaného místa vltavského nábřeží (...)“ píše se v dokumentu. „Shodujeme se, že prostor piazzetty je v současné době odžité území, které je třeba v kontextu památkové rezervace dále rozvíjet. Při posuzování ministerstvo kultury mělo k dispozici návrh projektu Staroměstská brána včetně objektu na rohu ulic Pařížská a Bílkova. Vítáme, že památkáři chtějí toto území též citlivě rozvíjet, a ne konzervovat ve stavu ze 60. let,“ uzavřel zástupce vlastníků hotelu Jakub Dyba.

Mgr. Petr Jezdinský (s použitím webových stránek České tiskové kanceláře)