Jsme svědky počátku další bankovní krize?

19.3.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, vláda a regulační úřady ve Švýcarsku se stále snaží dojednat záchranu druhé největší švýcarské banky Credit Suisse. Jednání se ale komplikují, svaz zaměstnanců bank vyzval k okamžitému zřízení pracovní skupiny na pomoc kolegům, jejichž pracovní místa jsou v ohrožení, informovala dnes agentura Reuters. Vláda preferuje, aby banku převzal její hlavní domácí rival, a to největší švýcarská banka UBS. Ta je ale podle zdrojů listu Financial Times (dále jen jako „FT“) ochotna zaplatit max. jednu miliardu dolarů (asi 22,5 miliardy Kč). Zdroje FT taktéž uvedly, že švýcarské úřady se chystají změnit legislativu tak, aby požadované změny prosadily co nejrychleji a nemusely čekat na souhlas akcionářů. Ti by totiž podle současné právní úpravy museli o návrhu jednat a pak o něm hlasovat. Pokud se UBS nakonec na převzetí Credit Suisse dohodne, v ohrožení je podle zdrojů kolem 10.000 pracovních míst.

O skutečnosti, že švýcarská centrální banka poskytne Credit Suisse v případě nutnosti dodatečnou likviditu, informovaly švýcarské finanční instituce už ve středu. Uvedly také, že finanční ústav splňuje požadavky na kapitál a likviditu kladené na systémově významné banky. „V rámci svého zákonného mandátu může švýcarská národní banka poskytnout domácí bance likviditu výměnou za záruky,“ oznámila později centrální banka.

 

Švýcarské regulační orgány se snaží předložit řešení pro Credit Suisse dříve, než se v pondělí ráno začne obchodovat na burzách v Asii. Existují obavy, že pokud by se záležitost nevyřešila ani do té doby, zavládne na trzích nervozita a hlavní akciové indexy prudce oslabí. To by znamenalo ekonomické ztráty pro jednotlivce, firmy i vlády. Letité problémy Credit Suisse eskalují v době, kdy se do potíží dostaly některé banky ve Spojených státech. Credit Suisse bývala symbolem švýcarské spolehlivosti, její pověsti však ublížila řada skandálů. Banka zaznamenala obrovské ztráty kvůli bankrotu finanční společnosti Greensill, která podporovala ocelárnu Liberty Steel, a kvůli pádu amerického fondu Archegos. Mezi další skandály patřilo bezprecedentní domácí stíhání týkající se praní špinavých peněz pro zločinecký gang. Banka kompletně obměnila vrcholové vedení a v krátké době prochází už druhou restrukturalizací své činnosti.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se rozhodla, že své vklady z amerických finančních ústavů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank dostanou zpět všichni vkladatelé nad rámec zákonného pojištění. Rázně zakročit se rozhodla i švýcarská centrální banka, která dala finančnímu ústavu Credit Suisse k dispozici 50 miliard franků (CHF; 1,2 bilionu Kč) na okamžité posílení likvidity. Credit Suisse patří k největším správcům majetku na světě a je považována za jednu z třiceti systémově důležitých bank v globální finanční architektuře. Z toho důvodu jednání ve Švýcarsku s napětím sledují také regulační orgány v Británii, Německu, Spojených státech a dalších velkých zemích!

Americká bankovní holdingová společnost First Citizens BancShares zvažuje, že podá nabídku na koupi zkrachovalé banky Silicon Valley Bank (SVB). Informuje o tom dnes agentura Bloomberg, podle níž je ve hře ještě jeden vážný zájemce. Nabídky na převzetí banky, nad níž má po krachu kontrolu americká Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC), mají zájemci podávat do dnešního rána místního času (odpoledne SEČ). FDIC se na jejich základě rozhodne, jestli se vydá cestou prodeje celé finanční společnosti, nebo jejího rozdělení na části. Americké úřady SVB uzavřely minulý týden. Byl to největší bankrot banky v USA od roku 2008, kdy vrcholila finanční krize! O minulém víkendu americké úřady převzaly kontrolu i nad finančním ústavem Signature Bank, což vyvolalo na finančních trzích obavy z budoucího vývoje bankovního sektoru. SVB půjčovala peníze převážně začínajícím technologickým společnostem, takzvaným start-upům. Banku používaly i některé české start-upy, upozornil server Czechcrunch.cz. Hodnotu aktiv a závazků vyčíslila až na deset miliard dolarů, likviditu zhruba na 2,2 miliardy USD. Na konci loňského roku měla aktiva za 209 miliard dolarů.

Zdroje:

https://cnn.iprima.cz/zkrachovala-dalsi-americka-banka-urady-uzavrely-newyorskou-signature-bank-207224;

 

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/credit-suisse-si-pujci-od-centralni-banky-az-50-miliard-svycarskych-franku/2339438;

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/jednani-o-zachrane-credit-suisse-se-protahuji-svaz-zamestnancu-zada-pomoc/2340702;

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/usa-banky-silicon-valley-bank-signature-krach-financni-krize.A230313_184208_eko-zahranicni_hovo;

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/silicon-valley-bank-krach-dopad-financni-pomoc_2303122036_afo.

 

Mgr. Petr Jezdinský