JUDr. Tomáš Mádl poskytl rozhovor pro časopis DarkBlue Jet.

Vážené dámy a vážení pánové, co může spojovat královské rodiny, šejky, světové celebrity a vás? 1 cm2 papírku. Mají pouze několik centimetrů čtverečních. Pořádně si je můžete prohlédnout jen pod lupou a ty nejvzácnější možná na vlastní oči nespatříte nikdy. Řeč je o poštovních známkách. Malé papírky, které již 180 let umožňují překonávat vzdálenosti listovním zásilkám, jsou v současnosti, coby předměty sběratelského zájmu, společným světem milionů lidí všech generací, národů a kultur.

Obrázek č. 1: Titulní strana časopisu DarkBlue Jet

img338-724x1024

Zdroj: https://www.ppcp.cz/category/pcpp-v-mediich/, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 2: JUDr. Tomáš Mádl

img340-724x1024

Zdroj: https://www.ppcp.cz/category/pcpp-v-mediich/, vlastní zpracování, 2019

  • V prestižní filatelii se v současné době točí miliardy dolarů. Bylo tomu tak vždy, nebo se spíše jedná o trend poslední doby?

Počátky sběratelské filatelie se datují do období let 1860-1870, přičemž první známka na světě, světově proslulá Black Penny, byla v Anglii vytištěna 1. Května 1840. Stačilo tak pouhých 20 let, aby nejbohatší osobnosti světa a významní obchodníci pochopili sběratelskou a potažmo finanční příležitost u těchto malých kousků papíru. Tehdy existovalo cca 500 titulů. Nasbírat takové množství známek bylo pro bohaté sběratele reálné a skutečně se to těm nejaktivnějším podařilo.

  • Kdy začala cena známek vzrůstat?

Čím více bohatých lidí se začalo o filatelii zajímat, tím rostla i jejich cena. Známek bylo na trhu relativně málo a zájem o ně byl veliký. Nejbohatší lidé již tehdy chtěli vlastnit známky, které do svých sbírek potřebovali, ale najednou to nebylo možné, poněvadž je jejich majitelé nebyli ochotni prodat. Získat vysněnou známku tak nebylo jen otázkou obrovských peněz, nýbrž i štěstí a čekání na vhodnou příležitost ke koupi. Filatelie umí ukázat, že někdy nejsou peníze nic platné. To bylo hlavně v sebevědomém a optimistickém 19. století doslova šokující.

  • Vědělo se, kdo má ty nejvzácnější tituly?

Většinou ano, Vlastnit nejhodnotnější známky bylo v té době vysoce prestižní a majitelé se tím rádi chlubili. Byla to pro ně i vstupenka do nejvyšší společenské ligy. Dnes jsou vlastníci velmi často utajováni.

  • Filatelie se věnujete celý život. Jste úspěšný developer, obchodník a podnikatel a rozumíte české prestižní filatelii jako málokdo. Co mě zajímá je, proč by si měl úspěšný a bohatý člověk pořídit 1 cm2 papíru?

Materiálně saturovaných lidí, kteří intenzivně přemýšlí, do čeho by peníze ještě investovali, je více, než si dokážete představit. Vlastnictvím výjimečné známky se stáváte nedílnou součástí její historie. Nejen, že si její koupí uděláte radost a bezpečně investujete finanční prostředky, ale navíc se zapíšete do jejího rodokmenu. Před Vámi mohli být majiteli nejvýznamnější osobnosti světa včetně členů královských rodin nebo nejbohatších šejků Perského zálivu. Najednou i Vy patříte do této společnosti. To se Vám u dluhopisů nebo akcií opravdu nestane. Je prostě nekonečně uspokojující mít ve sbírce prestižní filatelistickou položku, o kterou zbytek světa usiluje, chce ji a kupci jsou ochotni za ni utratit miliony dolarů. Nicméně v držení ji máte Vy.

  • Na trhu dnes existuje obrovské množství příležitostí, kam peníze vložit a zhodnotit je. Proč bych je měl dát do něčeho, čemu rozumí pouze hrstka vyvolených a zhodnocení je jen teoretické?

Teoretické? Akcie, bitcoiny, zlato, diamanty, dluhopisy. To je riziková investice. Naopak raritní známka byla je a bude raritní vždycky a její cena jen poroste. Existuje malé množství známek, které jsou natolik významné, že poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku, a na tom se nic nezmění ani v budoucnu. Významný anglický obchodník z 19. Století W. H. Peckitt pronesl před více než sto lety nadčasový výrok (cit.): „Na vzácných známkách je skvělé to, že jsou čím dál vzácnější.“ A měl pravdu, neboť na tom se dodnes nic nezměnilo. Podíváme-li se na graf tzv. Dimson´s Index z roku 210 13 velice běžných britských známek vydaných do konce roku 1900, tak zjistíme, že za posledních sto let vzrostla jejich cena i po odečtení inflace čtyricetinásobně. Vlastnit prestižní raritní známku tak dělá z už tak bohatých lidí ještě bohatší. Máte ale pravdu, filatelie je velmi náročná a složitá disciplína a bez odborníka by neměl investor nakupovat. Nicméně jestliže si koupí na aukci v Londýně známku např. za 5 milionů korun, chybu určitě neudělá.

Více (v nezkrácené a originální verzi) se můžete dočíst v časopisu DarkBlue Jet či na: https://www.ppcp.cz/category/pcpp-v-mediich/.

 

V Praze dne 24. srpna 2019

Mgr. Petr Jezdinský