JUDr. Tomáš Mádl, ředitel Společné realitní a advokátní kanceláře JURIS REAL, spol. s r. o. poskytl v nedávné době řadu velmi zajímavých rozhovorů o investování, filatelii, realitách a developmentu.

Vážení čtenáři, v dnešním pojednání Vás v tomto duchu seznámíme podle našeho názoru s nejzajímavějšími pasážemi, které se týkají jak realit, tak i tzv. alternativních investic.

Bohatí investoři ukládají své finanční prostředky stále častěji do poštovních známek. Někteří čeští miliardáři se již dokonce zařadili do první ligy světové filatelie. Jedna malá poštovní známka může mít hodnotu jako činžovní dům. Investiční výnosy ze známek se však na rozdíl od nemovitostí počítají v dvouciferných hodnotách!

Obrázek č. 1: JUDr. Tomáš Mádl a Joseph Hackmey

rozhovor-s-judr-tomasem-madlem-o-filatelii-a-vysta-_-6016a1

Zdroj: http://www.infofila.cz/rozhovor-s-judr-tomasem-madlem-o-filatelii-a-vysta-r-2-c-6016, vlastní zpracování, 2019

Díky tomu se před časem do České republiky dostala i slavná dvojice známek modrý a červený mauricius, která je zařazovaná mezi nejcennější známky světa. „Do známek se v ČR investuje ročně 300 až 400 mil. korun. Můžeme mluvit o třech miliardách za posledních deset let. To je však jen špička ledovce. Pod tím jsou privátní obchody, které se uskutečňují denně,“ konstatoval Dr. Tomáš Mádl, přední filatelista a prezident Pražského klubu prestižní filatelie pro deník E15.

Obrázek č. 2: Pražský klub prestižní filatelie se dostal i na stránky Merkur revue, odborného časopisu pro filatelii, numismatiku a notafilii.

MRob1_2019-obálka-bar_-731x1024

Zdroj: https://www.ppcp.cz/category/pcpp-v-mediich/, vlastní zpracování, 2019

Vedle toho, že jste elitní sběratel a investor do známek, jste také realitní obchodník a developer. Radíte v současnosti ukládat kapitál spíše do nemovitostí, nebo do filatelie?

To jsou dvě nesouměřitelné věci. Záleží na tom, jak velký balík peněz chcete investovat. Pokud do toho půjdete poctivě, můžete do známek investovat klidně až stovky milionů korun. Do nemovitostí můžete ale bez problémů dát velké miliardy korun. To je úplně jiný svět. Imobilie Vám však nepřinese tolik radosti. Navíc v realitách cítíme, že ceny jsou přepálené, a to celosvětově. Proto je správně, že Česká národní banka přistoupila k razantní regulaci hypotečních úvěrů. Takže známky a nemovitosti nechci vůbec srovnávat. Informovaný movitý investor si ale v rámci diverzifikace pořídí jak nemovitost, tak nějakou alternativní investici.

Máte více peněz ve známkách, a nebo v realitách?

Vzhledem k tomu, že obchoduji s nemovitostmi, bylo by asi hloupé, abych v nich neměl více kapitálu. Avšak s realitami obchoduji, neinvestuji do nich. Navíc jsem developer, takže stavím. Máme objekty za stovky milionů korun, které jsme postavili a postupně je rozprodáváme. U známek je to jinak. Mezi kolegy mám pověst kolenovrta, od něhož nejde nic koupit. Nebo mi musíte nabídnout tak nesmyslnou cenu, která mě posadí na zadek.

Jak moc se liší např. byty k pronájmu a známky z hlediska výnosů?

U bytů se v současnosti můžete po zdanění dostat na výnos kolem tří procent ročně. U známek je výnosová dynamika úplně někde jinde. Navíc prodej nemovitostí se řídí přísnými daňovými pravidly. U známek nic takového neexistuje. Pokud nejde o předmět podnikání, jedná se o prodej movité věci a ten je osvobozen od daně z příjmu.

Obrázek č. 3: PPCP na stránkách Merkur revue, odborného časopisu pro filatelii, numismatiku a notafilii

img047-984x1024

Zdroj: https://www.ppcp.cz/category/pcpp-v-mediich/, vlastní zpracování, 2019

 

Jak ekonomie ovlivňuje filatelii?

Aktuálně např. očekáváme, že se americká centrální banka (FED) trochu uklidní s utahováním měnové politiky a že výnosy desetiletých amerických dluhopisů klesnou. To znamená, že do nich nepůjde tolik peněz a dostane se více na alternativní komodity včetně známek.

 

Seznam zdrojů:

Odborná (tištěná) periodika:

NOVÁK, Daniel. Známky jsou zábavnější než zlato či diamanty. E15, deník pro ekonomiku a byznys. 2019, 2824. ISSN 1803-4543.

Internetové zdroje:

JINDRA, Zdeněk. Rozhovor s JUDr. Tomášem Mádlem o filatelii a vystavování. In: Infofilia.cz ©2018 [2019-4-11]. Dostupné z: http://www.infofila.cz/rozhovor-s-judr-tomasem-madlem-o-filatelii-a-vysta-r-2-c-6016

NOVÁK, Daniel. Známky jsou ideální investiční pojistka do krize, říká přední filatelista Tomáš Mádl. In: E15, deník pro ekonomiku a byznys ©2019 [2019-4-11]. Dostupné z: https://www.e15.cz/rozhovory/znamky-jsou-idealni-investicni-pojistka-do-krize-rika-predni-filatelista-tomas-madl-1357598

NOVÁK, Daniel. Zapomeňte na nemovitosti. Bohatí investoři objevují půvab známek. In: E15, deník pro ekonomiku a byznys ©2019 [2019-4-11]. Dostupné z: https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/zapomente-na-nemovitosti-bohati-investori-objevuji-puvab-znamek-1357781

PPCP.cz. PCPP v médiích. In: PPCP.cz ©2019 [2019-4-11]. Dostupné z: https://www.ppcp.cz/category/pcpp-v-mediich/

 

V Praze dne 11. dubna 2019

Mgr. Petr Jezdinský