JURIS REAL Dražby, a. s. prostřednictvím svého nového webu www.jrdrazby.cz začala nabízet aukce automobilových i motocyklových veteránů a taktéž i uměleckých předmětů.

Vážení klienti, naše společnost začala prostřednictvím svého zcela nového aukčního a dražebního portálu www.jrdrazby.cz nabízet aukce automobilových a motocyklových veteránů a rovněž i velmi hodnotných uměleckých předmětů.

Za pozornost tak jistě „např.“ stojí aukce motocyklu tradiční české značky JAWA – podrobnější informace naleznete na: https://www.jrdrazby.cz/drazba/18/historicky-motocykl-tovarni-znacky-jawa-model-jawa-350-typ-18-rv-1953-po-starsi-renovaci-s-tp-stk.html.

Obrázek č. 1: Motocykl JAWA, typ 18, rok výroby 1953

637441390308922961_P1320164

Zdroj: https://www.jrdrazby.cz/drazba/18/historicky-motocykl-tovarni-znacky-jawa-model-jawa-350-typ-18-rv-1953-po-starsi-renovaci-s-tp-stk.html, vlastní zpracování, 2020

Portál veterán k tomuto novému stroji JAWY říká, že tento nový model třistapadesátky po slavném „Péráku“ dostal zcela nový přepracovaný rám, větší výztuha u krku řízení měla odstranit časté praskání rámu v tomto místě, dále stupačky byly k rámu přichyceny šrouby přes přírubu, nově byl řešen i doraz řízení, který se nachází přímo na rámu hned pod spodní miskou ložiska. Další typ rámu se liší pouze novým okem pro visací zámek, který je umístěn z levé strany u spodní misky ložiska řízení. Další změna oproti „Péráku“ proběhla opět u záchytu řízení, tento se posunul o něco níže, dále se změnilo uchycení nádrže, která je nově vzadu přichycena jen jedním dlouhým šroubem, kdežto u předchozího typu nádrž držel jeden šroub z každé strany.

Dalším neméně hodnotným předmětem v naší aukci je bezesporu umělecké dílo, resp. obraz s názvem Otava od Roberta Piesena v provedení olejomalby na lepence o rozměrech 90 x 60 cm. Jedná se o unikátní dílo z druhé poloviny 50. až počátku 60. let 20. století ve velice zachovalém stavu a též jedno z mála dochovaných děl znázorňující českou řeku, jako vzpomínku na svou vlast při svém pobytu v Izraeli. V díle lze při bližším zkoumání zaznamenat i tváře v podobě korun stromů nad řekou. Tyto tváře Robert Piesen zakomponoval do svého díla schválně jako odkaz na své mládí a prodělaná psychická i fyzická traumata, které prožil při svém totálním nasazení za 2. světové války v bombardovaném Berlíně.

Obrázek č. 2: Otava od Roberta Piesena

637441394961933271_P1320369

Zdroj: https://www.jrdrazby.cz/drazba/20/umelecke-dilo-obraz-s-nazvem-otava-od-roberta-piesena-v-provedeni-olejomalby-na-lepence-o-rozmerech-90-x-60-cm.html, vlastní zpracování, 2020

Robert Piesen patřil k nejvýznamnějším malířům generace 50. až 70. let minulého století. Web Artlist, Centra pro současné umění Praha k životopisu tohoto slavného malíře uvádí, že Robert Piesen se narodil roku 1921 v Jindřichově Hradci. Jeho otec pocházel ze židovské rodiny, která přišla do Čech údajně ze Španělska v 19. stol. V letech 1936 – 40 studoval na Škole uměleckých řemesel v Brně u prof. Františka Václava Süssera. Nejprve navštěvoval dvouletou přípravku a následně pokračoval na grafické speciálce. Více odborného vzdělání do druhé světové války nestihl. Válečné události a narůstající perzekuce židovského obyvatelstva zásadně zasáhly do jeho dalšího životního osudu. Snažil se prchnout před hrozící deportací. Pomocí známých získal falešné dokumenty a v roce 1942 odešel jako totálně nasazený do bombardovaného Berlína, kde musel i odklízet trosky po náletech. Po válce již Piesen ve studiích nepokračoval. Byl autodidaktem a své zkušenosti získával samostudiem. Ve druhé polovině 40. let pak nedostatek školení nahrazoval studiem avantgardních malířů první poloviny 20. století. V 50. letech dospěl ke svému osobitému výrazu, maloval krajiny a figurální kompozice. V 60. letech přešel k abstraktní tvorbě. V roce 1965 opustil se svou ženou Pavlou Mautnerovou (také malířkou) tehdejší Československo a zbytek života strávil v umělecké kolonii Ein Hod v Izraeli, kde v roce 1977 umírá na infarkt. Konečně umělecký význam Roberta Piesena dokládá i umístění jeho dalších děl (Gehinom a Gehinom II) ve Sbírce moderního a současného umění v Národní galerii (Veletržním paláci) v Praze.

V Praze dne 21. prosince 2020

Mgr. Petr Jezdinský (s požitím webu www.jrdrazby.cz)