JURIS REAL prodává chatu v překrásném prostředí Žacléře.

20.5.2020

Vážení čtenáři a potenciální klienti, vizí tohoto článku Vám ani tak není představit sympatickou chatu na okraji Krkonoš, kterou nabízí paní Monika Kaplanová, jež disponuje tel. č. 774 335 502 a e-mailem kaplanova@rkjuris.cz, nýbrž právě poukázat na překrásnou krajinu, kulturní památky a sportovní vyžití de facto na úpatí Rýchor, tj. nejvýchodnější části Krkonoš. Obchodní povinností realitního makléře bývá detailní znalost nejen prodávané imobilie, ale i občanské vybavenosti a kulturních a přírodních památek v lokalitě. O Krkonoších to přitom platí dvojnásob. Vždyť autorův dědeček, který pocházel z Jilemnice, znal každou krkonošskou boudu, byť ty se nacházely v meziválečné době v drtivé většině ve vlastnictví českých Němců. A se svými detailními znalostmi nejen původních krkonošských bud, nýbrž i krkonošské fauny a flory nebyl zdaleka sám. Vítejte v Žacléři! Vítejte ve východních Krkonoších!

Rýchory, to jest horský hřeben mezi Horním Maršovem, Žacléřem a Svobodou nad Úpou, tvoří nejvýchodnější část Krkonoš. Díky svému přírodnímu bohatství byl vyhlášen přírodní rezervací. K nejvýznamnějším vrcholům hřebene patří Dvorský les, Mravenečník a Červený vrch. Dříve dřevařská obec Rýchory je klasickým příkladem horské obce. Vznikla koncem 16. století v důsledku mohutných lesních těžeb pro potřeby dolů v Kutné hoře (zdroj: https://rychory.ceskehory.cz/).

Obrázek č. 1: Tajemné Rýchory v zimě

330px-Rehorngebirge

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/R%C3%BDchory_(h%C5%99eben), vlastní zpracování, 2020

Rýchorský prales (Dvorský les) je zajímavým přírodním úkazem, neboť se jedná o tzv. původní les, tj. tedy les minimálně ovlivněný rukou člověka. Rozlehlé bučiny zde díky klimatickým podmínkám vytváří křivolaký porost, který připomíná pohádkovou krajinu. Vyjma bučin se zde rozléhají také smrčiny a louky, na kterých lze pozorovat chráněnou floru. Hřebenem prochází naučná stezka Rýchory, která má 10 zastávek a prochází nejcennějšími partiemi Krkonošského národního parku - I. a II. zónou. Trasa, která je dlouhá 6 km, je vedena po turisticky značených cestách. Jednou z možností je také vydat se k obrannému opevnění. Nejzajímavější je v této lokalitě dělostřelecká tvrz Stachelberg (zdroj: https://rychory.ceskehory.cz/). Nejtajemnější bývá Dvorský les na podzim, kdy se v lese mísí spadané barevné listí s mlhou.

Obrázek č. 2: Dvorský les

baae5125-2b42-49ca-898b-41c78ba02108

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/krkonose-a-podkrkonosi/krkonose-a-podkrkonosi/zacler, vlastní zpracování, 2020

Obrázek č. 3: Tajuplný a melancholický Dvorský les na podzim

43492044-60e4-446e-98b0-394258ee37a0

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/chranene-uzemi-dvorsky-les-a-naucna-stezka-rychory, vlastní zpracování, 2020

Webové stránky s názvem „Historická sídla“ pak k Žacléři uvádí mimo jiné následující: Město Žacléř je východní bránou Krkonoš. Bylo založeno ve 13. století a je jedním z nejstarších trvale osídlených území na Trutnovsku. Žacléř a jeho čtyři nedílné součásti – Bobr, Prkenný Důl, Černá Voda a Rýchory – tvoří jedinečný útvar různých přírodních a geopolitických prostředí, s celkovým převýšením v nejnižším a nejvyšším místě („Rýchorský prales“ 1033 m n. m.) 550 m. Disponuje vzhledem ke své minulosti spoustou technických, historických a kulturních památek. Městské muzeum má čtyři stálé expozice (historie města, osobnosti, hornictví, národopis) a každoročně pořádá několik tematických výstav. Historické jádro města bylo v roce 2003 prohlášeno za památkovou zónu. Posledních 20 let je toto životem pulzující, samosprávou dobře řízené městečko, orientováno na celoroční rekreaci a péči o kvalitu života občanů. Prochází systematickou rekonstrukcí (náměstí, nemovitosti, silnice, stezky), má dobrou dostupnost, nádhernou přírodu a množství volnočasových a kulturních atraktivit. V blízkosti města se nachází golfové hřiště a vodní přehrada. Město pořádá pravidelné koncerty klasické a jazzové hudby, řezbářské sympozium, umělecké výstavy a den lidových řemesel, resp. množství cyklistických závodů. Je skvělým místem pro relaxaci a aktivní odpočinek v každém ročním období (zdroj: https://www.historickasidla.cz/dr-cs/542-zacler.html).

Obrázek č. 4: Zámek Žacléř

250px-Zamek_Zacler

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDacl%C3%A9%C5%99, vlastní zpracování, 2020

Obrázek č. 5: Rýchorské náměstí, Kostel Nejsvětější Trojice

90px-Žacléř,_Rýchorské_náměstí,_Kostel_Nejsvětější_Trojice

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDacl%C3%A9%C5%99, vlastní zpracování, 2020

Obrázek č. 6: Lyžařský areál Žacléř - Prkenný Důl, který nabízí celkem 4, 8 km sjezdovek. Pro koho by to bylo málo, může využít Skiareál Mladé Buky, popř. i Jánské Lázně.

x3a

Zdroj: https://www.ceskehory.cz/ski-areal/zacler-prkenny-dul.html, vlastní zpracování, 2020

 

Mgr. Petr Jezdinský