Koaliční vláda dostala nápad na snížení či úplné zrušení státní podpory u stavebního spoření.

20.8.2022

Vážení čtenáři, milí klienti, česká vláda hledá cesty, jak ulevit přetíženému státnímu rozpočtu. Variantou by mohlo být snížení či zrušení státní podpory stavebního spoření. Jeho úplným zrušením by stát dle výpočtu ministerstva financí ušetřil asi čtyři miliardy korun. Podle premiéra Petra Fialy je to jedna z možností, jak státní výdaje snížit, diskuze na toto téma je vzhledem k současné situaci zcela legitimní.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) tento krok v rozhovoru pro Českou televizi nevyloučil. Proti zrušení státní podpory stavebního spoření, jak o tom uvažuje ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS, se ale postavila vládní KDU-ČSL a nápad kritizoval ve svém Čau lidi také bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš.

 

Předsednictvo KDU-ČSL odmítá ukončení státní podpory u stavebního a důchodového spoření,“ usneslo se v úterý vedení vládní strany. Změna by se negativně mohla dotknout až 3, 2 milionu občanů," sdělil Petr Hladík, místopředseda KDU-ČSL, která je se Stanjurovou ODS v koalici Spolu. Stavební a penzijní spoření je třeba podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) modernizovat tak, aby zajišťovala pro střadatele vyšší výnosnost a současně bezpečnost.

 

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je debata o změně příspěvku na místě. „Dosavadní podpora by se dala např. přesměrovat na investice do energetických úspor, aby co nejvíce domácností mělo svůj nezávislý zdroj energie, který je nejen ekologičtější, nýbrž i levnější. Nicméně nechci předjímat, diskuze o tom se teprve začíná vést,“ uvedla předsedkyně TOP 09.

 

Stavební spoření se státní podporou je přitom jedním z nejoblíbenějších spořících nástrojů v České republice. Stavební spoření využívají víc než 3 miliony lidí. Stát jim přidává 10 procent, tj. maximálně 2 tisíce korun ročně. O stavebním spoření bude 23. srpna jednat Národní ekonomická rada vlády a v září pak i celá vláda (viz níže).

 

Většina národohospodářů má přitom jasno. Státní podpora stavebního spoření nedává smysl. Obdobně už dřív reagovala i Národní rozpočtová rada, podle které může zrušení státní podpory stavebního spoření vést „k nápravě nerovnováhy veřejných financí“. Terčem kritiky se stávají hlavně vysoké poplatky, které míří za stavebními spořitelnami, a malá výnosnost.

 

Jedná se pouze o jeden z mnoha návrhů, jak snížit neudržitelně vysoký schodek státního rozpočtu. Dlouhodobě jej doporučují experti, protože ve stávající podobě jde o obyčejné spoření se státní podporou bez jakékoliv vazby na využití k bydlení či stavbě,“ prohlásil Filip Běhal z tiskového oddělení ministerstva financí. Vláda podle něj bude v rámci Národní ekonomické rady vlády (NERV) o tomto návrhu diskutovat, a to spolu s dalšími návrhy úsporných opatření. Zkoumat se především bude, zda jsou to efektivně vynaložené prostředky daňových poplatníků a zda má zachování státní podpory smysl. „Návrh je tedy ve stadiu úvah a je v tuto chvíli předčasné hovořit o tom, za jakých konkrétních podmínek a kdy by byl v praxi realizován,“ uzavřel resort financí.

Mgr. Petr Jezdinský (za využití iDNES.cz, ČTK a Finmag.cz)