Koronavirus mění nájmy či ceny chalup.

5.5.2020

Vážení čtenáři a klienti, zájem o chaty a chalupy za posledních šest týdnů kvůli opatřením proti šíření koronaviru stoupl meziročně o 13 procent, u rodinných domů klesl o 18 procent, u bytů o 37 procent. Ve třetím dubnovém týdnu existoval zájem o rekreační nemovitosti v meziroční komparaci dokonce více než dvojnásobný. Toto zjištění vyplývá to ze studie internetového portálu Valuo.cz, který analyzuje veřejné nabídky realit.

Obrázek č. 1: Wysoká Kopa, nejvyšší hora Jizerských hor na polské straně, která leží ve výšce 1 126 metrů nad mořem.

250px-Wysoka_Kopa

Zdroj: www.google.com, vlastní zpracování, 2020

Obrázek č. 2: Typická krajina „naší“ Českomoravské vrchoviny

250px-ČM

Zdroj: www.google.com, vlastní zpracování, 2020

Dle zakladatele webu Radka Šitery ještě není možné sledovat přesný počet prodejů, které eviduje katastrální úřad, obvykle to trvá několik týdnů až měsíců. Nejlepším současným ukazatelem je počet nabídek, které prodávající smažou z inzerce.

„Při vycházení z dat z inzerce je vždy možné, že si někteří prodávající svůj záměr nakonec rozmysleli. Neočekáváme však, že tomu v posledních týdnech bylo výrazně více než loni touto dobou. Nouzový stav trvá už skoro dva měsíce a ti, kteří se zalekli, tak svou nabídku stáhli pravděpodobně na počátku všech omezení,“ konstatoval Šitera.

Obrázek č. 3: Nedotknutelná příroda romantických a malebných Žďárských vrchů

250px-Žďárské_vrchy,_CZ170511-095

Zdroj: www.google.com, vlastní zpracování, 2020

Obrázek č. 4: Podzimně vybarvený strom v jedné z tajemných tůněk mezi Čelákovicemi a Lysou nad Labem u chatové osady Řehačka

0046

Zdroj: www.google.com, vlastní zpracování, 2020

Obrázek č. 5: Hrbáčkovy tůně mezi Lysou nad Labem-Byšičkami, Přerovem nad Labem a Čelákovicemi

250px-Hrbtune2

Zdroj: www.google.com, vlastní zpracování, 2020

Větší zájem o chaty a chalupy podle něj může souviset s tím, že Češi si nejspíš uvědomili, že není jisté, zda se budou moci v létě podívat do zahraničí. „Navíc, pokud by se podobná situace s omezením pohybu někdy opakovala, je lepší strávit čas v přírodě,“ doplnil Šitera.

Podle průzkumu ČTK mezi realitními kancelářemi z první poloviny dubna bude zájem o pronájem nebo koupi chalup a chat letos rekordní. Důvodem je podle nich zejména nejistota ohledně možnosti letní dovolené v zahraničí kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru.

Ani v době, kdy zhruba před měsícem prodeje bytů téměř zamrzly, poptávka po rekreačních objektech podle realitních firem neklesala. Někteří zákazníci slevují ze svých požadavků, roste také zájem o rekonstrukci bytových objektů.

„Jestliže jsme v minulých dvou, třech letech hovořili o tom, že zájem o chaty a chalupy je velký a každým rokem roste, v letošním roce čekáme rekordní zájem. Již před měsícem se na nás obracela řada zájemců, kteří hledali chalupu ke koupi. Prioritou jsou chalupy po rekonstrukci, s pozemkem, ideálně mimo hlavní zástavbu obce,“ podotkl mluvčí společnosti Re/Max Tomáš Hejda.

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČTK a Idnes.cz)