Koronavirus mezinárodní filatelistické hnutí nikdy neporazí, známky se totiž staly součástí globalizovaného kulturního světa.

Vážení klienti, čtenáři a filatelisté, Česká pošta dne 23. září vydala emisi dvou standardních výplatních známek a emisi Oficiálních vlastních známek ČP, celkem jako sérii známek s motivem rarit z Biennale, které by se mělo konat od 7. listopadu do 22. listopadu 2020 v Historické budově Národního muzea v Praze.

Obrázek č. 1: Plakát na Biennale

bienale

Zdroj: PRESTIGE PHILATELY CLUB PRAGUE, vlastní zpracování, 2020

Nicméně bez ohledu na konání Biennale si nyní můžete nejvzácnější československé poštovní známky a Červeného Mauritia nalepit na dopis i Vy. „Žilkovaná čtyřka PČS 1919 s přetiskem Pošta československá 1919“ ze sbírek Poštovního muzea a Červený Mauricius, který byl vydán spolu se slavnějším Modrým Mauritiem na ostrově Mauricius v roce 1847, jsou součástí jednoho tiskového listu. „Žilkovaná čtyřka“ má nominále vyjádřené písmenem „A“, tedy 26 Kč, Červený Mauritius písmenem „Z“, tedy 45 Kč. Na listu je v šachovnicovém soutisku uspořádáno celkem 25 známek. Tisklo se ofsetem v nákladu 6 000 tiskových listů, autorem grafické úpravy listu je výtvarník Kamil Knotek. Obě známky vycházejí jako osmé oficiální vydání vlastních známek České pošty. Ten rovněž graficky upravil poštovní známky, které představují další československé filatelistické rarity tzv. „Chybotisk 50 na 50“ a „Rumělkového Merkura“.

Obrázek č. 2: „Žilkovaná čtyřka“ v podání České pošty. Který „středoevropský“ filatelista by ji nechtěl vlastnit?

zilkovana-single

Zdroj: www.ppcp, Česká pošta a filatelista, vlastní zpracování, 2020

 

Obrázek č. 3: Doplatit 50/50 a „Rumělkový“ Merkur

chybotiks-50-a-50-a-rumelkovy-merkur

Zdroj: http://www.sberatel.info/postovni-znamky/nova-emise-ceske-posty-predstavuje-poklady-svetove-filatelie/, vlastní zpracování, 2020

Chybotisky 50 na 50 na známce Osvobozená republika ze sbírky JUDr. Tomáše Mádla, ředitele a jednatele Společné realitní a advokátní kanceláře JURIS REAL, spol. s r. o. patří mezi světově uznávané rarity, dochovalo se totiž jen několik málo kusů.

Jak chybotisk vznikl? V dobách první republiky zbylo poště několik známek ze série Osvobozená republika, tak se rozhodla je přetisknout slovem DOPLATIT a udělat z nich známky doplatní. Nejspíše se do přetisků zamíchala i 50h známka, která byla přetisknuta stejným doplatným 50h a chybotisk byl na světě.

V Praze dne 17. října 2020

Mgr. Petr Jezdinský (s použitím výše uvedených odborných zdrojů)