Koupi nebo stavbu reality plánuje během roku desetina mladých lidí.

15.9.2022

Vážení klienti, milí čtenáři, koupi nebo stavbu nemovitosti plánuje během příštích 12 měsíců každý desátý mladý Čech od 26 do 36 let, to jest tedy přibližně 150.000 lidí. Dalších 15 procent mladých plánuje bydlení rekonstruovat. Toto zjištění vyplývá z březnového empirického šetření NMS Market Research mezi 1 000 respondentů, který si zadala skupina ČSOB.

Výzkum dále ukázal, že během dalších pěti let se chystá své bydlení změnit asi polovina mladých. Snaha o zajištění vlastního bydlení je podle průzkumu pro mladé rodiny stále velmi důležitá, a to i přes rostoucí úrokové sazby i ceny nemovitostí. „Aktuální situace na trhu hypoték a rostoucí výše úrokových sazeb nejvíce dopadá na mladé rodiny, které touží po vlastním bydlení. Právě tito lidé ale tvoří mimořádně důležitý sektor pro celou ekonomiku,“ prohlásil člen představenstva ČSOB Jan Sadil. Za dostatečný měsíční příjem k pokrytí hypotečního úvěru považuje polovina mladých alespoň 35.000 korun čistého, nejčastěji by žádali o hypotéku mezi dvěma a třemi miliony korun. Třetina z nich by si přála, aby měsíční splátka nepřesáhla 10.000 korun. Již teď si spoří 70 procent mladých, často přes stavební spoření. Postupně se zvyšuje podíl těch, kteří mají našetřeno přes 100.000 korun.

 

Avšak data šetření ukazují, že mladí výši hypotéky i výši měsíčních splátek proti aktuální situaci na trhu podceňují. „Už nyní např. dosahuje průměrná půjčka na bydlení u této věkové skupiny 3,6 milionu korun,“ uzavřel předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Jiří Feix.

 

Mgr. Petr Jezdinský (za pomoci ekonomických webů)