Mezi tři nejdražší města na světě se nově dostala Ósaka místo Paříže.

17.8.2020

Vážení čtenáři, o první příčku mezi nejdražšími městy pro život se i letos mezi sebou dělí tři metropole. Stejně jako loni ji uhájil Singapur a Hongkong, nově se k nim ale připojilo další asijské město - japonská Ósaka, která tak nahradila Paříž. Za 31letou historii výzkumu britské analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU), který porovnává ceny 160 výrobků a služeb ve 133 městech po celém světě, sdílejí první příčku tři města teprve podruhé. Společnost Economist Intelligence Unit (EIU) propočítala životní náklady v desítkách měst v rámci svého celosvětového ročního průzkumu životních nákladů. Průzkum srovnával 133 měst a zkoumal více než 400 individuálních cen produktů a služeb, včetně potravin, nápojů, oblečení, domácích potřeb a veřejných služeb.

Francouzská metropole se propadla o čtyři příčky na páté místo (silnější asijské ekonomiky tak ukradly pomyslnou korunu Paříži, která v tomto žebříčku doposud vévodila), vyjma Ósaky ji předstihl i New York. Americké město si proti loňsku o čtyři příčky polepšilo. Dle analytiků EIU se na posunech v tabulce podílelo mimo jiné zpevňování amerického dolaru a zpomalování ekonomického růstu eurozóny. Americká města tak v žebříčku stoupala, zatímco ta evropská se posouvala opačným směrem. Pokles životních nákladů zaznamenalo 31 ze 37 zahrnutých evropských metropolí.

Obrázek č. 1: Botanická zahrada v Singapuru

beautiful-botanic-gardens

Zdroj: https://www.tripadvisor.cz/Attraction_Review-g294265-d310900-Reviews-Singapore_Botanic_Gardens-Singapore.html#photos;aggregationId=&albumid=&filter=7&ff=293594574, vlastní zpracování, 2020

I když předním příčkám dominují města asijská, autoři zprávy poznamenávají, že nejrychleji rostly v posledních letech životní náklady v severoamerických městech, jako je Boston, Atlanta a San Francisco.

Největší skok v žebříčku směrem nahoru zaznamenal letos Istanbul, který vystoupal o 24 příček na 96. místo, a Kyjev, který poskočil o 22 příček na 86. místo. Podle analytiků se na tom v obou případech podílelo zpevňování národních měn. V Turecku je doprovodila dvouciferná inflace a na Ukrajině se současně výrazně zvyšovaly mzdy.

Na opačném konci žebříčku a tedy nejlevněji se podle zjištění studie žije v syrské metropoli Damašku a v uzbeckém Taškentu.

Nejvíce si letos pohoršila Sofia, která klesla o 16 příček na 106. místo. To nyní sdílí s marockou Casablankou, která byla loni o 14 příček výše.

Obrázek č. 2: Ósaka, třetí největší město Japonska

250px-Osaka_montage

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%93saka, vlastní zpracování, 2020

Obrázek č. 3: Panorama Tel Avivu s výhledem na moře ze střešní plošiny jednoho z mrakodrapu Azrieli Center

View_of_Tel_Aviv_from_the_Azrieli_Center_(Panorama)

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tel_Aviv, vlastní zpracování, 2020

Tabulka č. 1: Pořadí nejdražších měst světa

Pořadí

Město

1.

Singapur

1.

Hongkong

1.

Ósaka

4.

New York

5.

Paříž

5.

Curych

7.

Tel Aviv

8.

Los Angeles

9.

Tokio

10.

Ženeva

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/mezi-tremi-nejdrazsimi-mesty-sveta-je-nove-osaka-misto-parize/1869555, vlastní zpracování, 2020

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím webů České tiskové kanceláře a iDNES.cz)