Na hypoteční úvěr nemohou dosáhnout až desítky procent žadatelů.

16.9.2022

Vážení čtenáři, milí klienti, dubnové zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték snížilo výrazně šance klientů na jejich získání. Nedosáhnou na ně až desítky procent žadatelů. K této skutečnosti přispívají i vysoké úrokové sazby. Zpřísnění podmínek poskytování půjček na bydlení je poprvé v zákonné formě. Dosud to bylo totiž pouze formou doporučení České národní banky. Poměr hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) tak ČNB od dubna snížila na 80 procent z předchozích 90 procent a současně obnovila další příjmové limity pro poskytování hypoték. Lidé do 36 let mají mírnější limity. Za celý loňský rok banky poskytly 178.000 hypoték, o polovinu více než v roce 2020. Celkový objem včetně refinancování dosáhl v roce 2021 rekordního objemu 541 miliard Kč, v roce 2020 činil objem 312 miliard korun, vyplývá z Hypomonitoru České bankovní asociace.

Obrázek č. 1: Ing. Aleš Michl, Ph. D. - od 1. července 2022 guvernér České národní banky

michl_05

Zdroj: ČNB, vlastní zpracování, 2022 

 

Přísnější podmínky ztížily nebo znemožnily přístup k hypotéce až desetině žadatelů. Na hypoteční úvěr brzy nedosáhne celá polovina žadatelů," uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.

 

Obrázek č. 2: doc. Ing. Eva Zamrazilová, CSc. - od 1. července 2022 víceguvernérka České národní banky

zamrazilova_eva_01

Zdroj: ČNB, vlastní zpracování, 2022

 

Určitou část lidí nová regulace z možnosti vzít si hypoteční úvěr úplně diskvalifikovala, dodal manažer 4fin Jan Schwarzbach. Na druhou stranu podle jeho názoru většina hypotečních bank daná úvěrová pravidla ČNB už aplikovala delší dobu. Největší dopad mělo snížení maximálního LTV, to jest tedy poměru půjčované částky vůči zástavě nemovitostí.

 

Zakladatel firmy EMA data Jiří Paták upozornil na skutečnost, že časovanou bombou je refixace úrokových sazeb pro 150.000 českých domácností v průběhu roku 2022. Nejčastěji mají sazby 2,5 procenta a hypotéku dva miliony Kč.

 

Obrázek č. 3: Ing. Karina Kubelková, Ph. D. - od 1. července 2022 členka bankovní rady České národní banky

kubelkova_karina_01

Zdroj: ČNB, vlastní zpracování, 2022

 

 

Mgr. Petr Jezdinský (za využití ČNB, ČBA a ČTK)