Na nový byt v metropoli si Pražané v 1. kvartálu vydělali za 16,6 roku.

16.10.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, na nový byt v hlavním městě s plochou 70 m2 si lidé v letošním prvním čtvrtletí vydělali podle CG-Indexu developerské společnosti Central Group za 16,6 roku. Před rokem, v prvním čtvrtletí roku 2022, to přitom činilo 17,3 roku. Zástupci developera tyto informace sdělili žurnalistům na tiskové konferenci. V loňském třetím čtvrtletí potřebovali podle nich Pražané na nový byt výdělek za 16,4 roku. Zhoršení dostupnosti bydlení od loňského podzimu společnost zdůvodňuje dlouhodobě pomalým povolovacím procesem, přetrvávajícími vysokými stavebními náklady a drahým financováním.

CG-Index vycházel z dat informačního systému o průměrném výdělku ministerstva práce a sociálních věcí a z cen společností Central Group, Trigema a Skanska. Podle nich činí průměrná hrubá měsíční mzda v metropoli 54.462 Kč a průměrný nový 70metrový byt v Praze stojí 10,85 milionu korun. Podle společné analýzy firem Central Group, Trigema a Skanska by při rychlejším povolování a větším objemu výstavby mohly být nové byty až o 15 procent levnější. V soudobé národohospodářské situaci si ale nové byty drží ceny, případně nadále mírně zdražují. Pokles cen zaznamenaly pouze starší byty, především v horších lokalitách a s větší energetickou náročností.

 

Starší, secondhandové byty průměrně v meziroční komparaci zlevnily o šest procent, panelové byty pak dokonce o devět procent. A ještě nejspíše mírně klesnou. Naproti tomu u nových bytů se cena v 1. čtvrtletí zvýšila o čtyři procenta a ceny zůstaly stabilní. Cenové nůžky mezi novými a starými byty se tak ještě více rozevřou a budou lépe odrážet diametrálně lepší kvalitativní standard nových bytů, které jsou navíc až o polovinu méně energeticky náročné než např. starší panelové byty,“ prohlásil předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Momentálně se podle developerské skupiny připravuje v Praze stavba 140.000 bytů, které by mohly sloužit až 300.000 občanům. Loni byla v hlavním městě povolena výstavba 5.000 bytů, což je o 3.000 méně než v rekordním roce 2021.

 

Dostupnost nových bytů v metropoli zůstává dlouhodobě nejhorší ze všech okolních metropolí. V Bratislavě lze koupit stejný byt jako v Praze za mzdu za 14,7 roku, ve Vídni za 9,5 roku a v Berlíně za 8,6 ročních mezd. V hlavním městě bylo možné koupit nový byt za deset ročních průměrných platů v roce 2015, od té doby jejich ceny vzrostly podle Central Group o 150 procent. „Jestliže nedojde k zjednodušení a zrychlení povolovacích procesů, poklesu úrokových sazeb a snížení cen stavebních dodávek, nabídka nových bytů bude klesat, a to přinese další tlak na růst cen. Dokud se tyto věci nezmění, nemá Praha šanci se tohoto nechtěného primátu zbavit,“ uzavřel Kunovský.

 

Mgr. Petr Jezdinský (za použití Central Group, Trigema, Skanska a ČTK)