Nižší poptávka po vlastním bytě donutila 38 pct developerů předělat své projekty.
Vážení klienti, milí čtenáři, kvůli nižšímu zájmu o vlastní byt v loňském roce muselo až 38 procent developerských společností přehodnotit některé své developerské projekty a místo bytů na prodej nabízet nájemní bydlení. Toto zjištění vyplývá z empirického šetření, jehož výsledky na tiskové konferenci představil provozní ředitel společnosti CEEC Research Petr Ondrášek. Přibližně 21 procent developerů podle jeho názoru plánuje své nemovitosti v nadcházejících měsících zdražit v průměru o pět procent, 62 procent jich chce udržet stávající ceny a 17 % ceny sníží.
Více než polovina developerů očekává, že poptávka po nájemních bytech nadále poroste. I tak by ale měl v České republice převládat počet těch, kteří budou preferovat vlastní bydlení, uvedl Ondrášek. Asi 76 procent developerů podle jeho mínění aktuálně staví pouze byty na prodej. Firmy, které se zaměřují i na nájemní bydlení, na tyto byty plánují vyhradit v průměru 36 procent ze svých projektů, zjistil výzkum. „Většina developerských společností se nadále soustřeďuje na výstavbu projektů pro následný rozprodej bytů z důvodu, že pakliže mají připravené další projekty k realizaci, potřebují reinvestovat vlastní zdroje, které jsou důležité u každého projektu i v případě bankovního financování,“ sdělil v tiskové zprávě výkonný ředitel společnosti CEEC Research Michal Vacek. Bankovní úvěry ke krytí projektů podle jeho názoru používá zhruba 62 procent developerů v ČR.
„Poptávka po realitách v tuzemsku by měla ve druhém pololetí letošního roku v meziroční komparaci klesnout o 1,2 procenta. Stát za tím budou především vysoké úrokové (hypoteční) sazby, zjistil průzkum. V první polovině roku 2024 se podle něj naopak v rámci celé České republice očekává růst o 0,5 procenta. V Praze by měla poptávka v následujícím pololetí proti loňsku stoupnout o 1,5 procenta a za prvních šest měsíců následujícího roku o 2,9 procenta,“ řekl Ondrášek. Naopak nabídka imobílií v ČR ve druhém pololetí tohoto roku pravděpodobně meziročně stoupne o 0,4 procenta a v první polovině následujícího roku růst zrychlí na 1,4 procenta, řekl Ondrášek. V případě Prahy se v následujícím pololetí tohoto roku očekává meziroční růst o 0,8 procenta a v první polovině roku 2024 o 1,4 procenta. Ondrášek doplnil, že některé projekty museli developeři kvůli nejisté ekonomické situaci a vysokým úrokovým sazbám odložit. Firmy, které staví v méně žádaných lokalitách, budou muset současně z důvodu klesající poptávky nemovitosti zlevnit, uzavřel.
Mgr. Petr Jezdinský (s využitím CEEC Research a ČTK)