O finanční analýze Prestige Philately Club Prague ohledně tuzemského a světového filatelistického trhu dnes informovala ČTK.

Vážení čtenáři, sběratelé a příznivci poštovních známek, na webových stránkách České tiskové kanceláře byla dnes uveřejněna zevrubná finanční analýzy PPCP, jehož historicky prvním prezidentem je pan JUDr. Tomáš Mádl, ředitel JURIS REAL Group.

Loni se v České republice prodaly známky za 800 milionů korun. Meziroční nárůst tak činil 20 procent. Experti odhadují, že tento trend bude pokračovat i letos. Nárůst cen požene i fakt, že se do filatelie pouští stále více lidí a vzácné známky ubývají. „S ohledem na dlouhodobý vývoj očekávám, že klasické sběratelské rarity porostou zhruba o deset procent i letos. U obzvlášť zajímavých položek se dá předpokládat ještě vyšší růst. Stejný trend bude pokračovat minimálně další tři až čtyři roky,“ konstatoval Mgr. David Kopřiva, zakládající člen PPCP, který doplnil, že nastal převis poptávky nad nabídkou. „Významné rarity a opravdu drahé známky se aktuálně drží a neprodávají se, prodávají se známky střední a nižší úrovně a „startovací“ portfolia okolo 250.000 korun. Proto u obchodovatelných položek půjdou ceny nahoru i z důvodu nedostupnosti,“ dodal. Noví zájemci nyní podle něj přicházejí tři za den, dříve to byli tři za měsíc.

Obrázek č. 1: Pan Mgr. David Kopřiva (vpravo) s panem Dr. Tomášem Mádlem (vlevo) po podpisu zakladatelské listiny Prestige Philately Club Prague

D75_2599-3-1024x640

Zdroj: PPCP, vlastní zpracování, 2021

K významným „filatelistickým transakcím“ uplynulého roku podle klubu patřily třeba prodej čtyřkorunové známky ČSR, která se v americkém Bostonu prodala za 4,6 milionu korun. Sbírka Čechoameričana Evžena W. Friedricha zahrnovala raritní a unikátní meziválečné československé známky, a kupovali je tedy téměř jen čeští sběratelé; celkově se na této aukci prodaly známky za více než 20 milionů korun.

Do české sbírky se také dostala známka Cotton Reels z Britské Guayany z roku 1850, která byla v privátním obchodě oceněna na tři miliony korun. Cotton Reels patří k nejslavnějším známkám světa.

Hlavním důvodem, proč se i menší investoři zajímají právě o filatelii, je podle odborníků historická tradice známek jako bezpečné investice. Současně mají výhodu v tom, že jsou skladné a jde o fyzickou komoditu, která navíc dobře vypadá. Není to tedy něco virtuálního jako např. kryptoměny nebo akcie. „V době ekonomické nejistoty, tolerance centrálních bank k inflaci a při výkyvech tradičních investičních nástrojů ukazují známky svůj potenciál,“ uvedl Kopřiva. Podle jeho názoru se za jediný rok celosvětově zobchodují známky v hodnotě okolo 15 miliard dolarů (cca 333 miliard korun).

Celosvětově existuje přes 50 milionů sběratelů, desetinu z toho tvoří investoři. Odhaduje se, že v České republice je zhruba 30.000 sběratelů. Investorů ochotných investovat do sběratelství stovky tisíc korun je v ČR několik set. Zájem o filatelii obecně v tuzemsku podle Kopřivy roste. Důvodem může být i skutečnost, že se během pandemie koronaviru mnoho lidí začalo rozmýšlet, do čeho mají uložit peníze. Další zase v době karantén a omezení pohybu hledají novou zábavu - a filatelie propojuje zájem o historii a výtvarné umění.

Největšími lákadly pro investory jsou první známky většiny zemí, britské kolonie a vzácné známky první Československé republiky. Je také důležité posuzovat individuální historii známky samotné. Pakliže byl konkrétní kus součástí významné sbírky zajímavé osobnosti nebo je známka na zajímavém dopisu, její hodnota stoupá. Např. Modrý Mauritius Post Paid z roku 1814 navýšil svoji hodnotu o 15 procent za jediný rok. Rakouské známky z konce monarchie platné v ČSR v roce 1918 pak vzrostly za jediný rok až o polovinu své ceny.

 

V Praze dne 26. března 2021

Mgr. Petr Jezdinský (s použitím webů České tiskové kanceláře a Prestige Philately Club Prague)