O rekreační objekty existuje u Čechů i na podzim velký zájem.

18.10.2020

Vážení čtenáři, Češi, Moravané a Slezané jsou po světě už dlouho známí jako vášniví chataři a chalupáři. Ve svých rekreačních nemovitostech tráví víkendy i dovolené, pro mnohé z nich je chalupa či chata vysněným místem pro důchodový věk. Kvůli omezeným možnostem cestování v důsledku covidu a mezinárodního terorismu již nějakou dobu zájem o jejich pořízení také výrazně stoupá. Vysoká poptávka způsobila růst cen, mnozí zájemci tak musí pořízení chalupy řešit hypotečním úvěrem. Rekreační nemovitosti si lidé nejraději pořizují v blízkosti velkých měst i v atraktivních horských oblastech. V průměru pak na svou chalupu či chatu dojíždějí do vzdálenosti sto kilometrů od svého bydliště.

Průzkum Poštovní spořitelny ukázal, že každý druhý z nás vlastní chatu či chalupu. „Obliba rekreačních zařízení je nejpatrnější u obyvatel hlavního města. Ti je navštěvují typicky o víkendech zejména kvůli přírodě, klidnějšímu prostředí a volnočasovým aktivitám,“ doplnil Přemysl Hanzelka z Poštovní spořitelny. A nejen Pražané, nýbrž i ostatní obyvatelé České republiky, pobyt na chalupách milují. Do vlastních, rodinných či do chalup a chat přátel a známých, jezdí pravidelně vždy po pracovním týdnu více než polovina Čechů a několikrát do roka se tam vydá 22 procent oslovených. Téměř šest z deseti respondentů výzkumu by na své chatě nebo chalupě chtělo strávit penzi.

Obrázek č. 1: Pohled z ptačí perspektivy na chatovou osadu Řehačka u Lysé nad Labem

rogalogo

Zdroj: http://www.rehacka.unas.cz/vinor.htm, vlastní zpracování, 2020

Zájem o chaty a chalupy v meziroční komparaci vzrostl až desetinásobně, což má pochopitelně výrazný vliv i na jejich ceny. Zejména v nejexponovanějších oblastech – především v Krkonoších nebo u jihočeského Lipna – je už několik let „vyprodáno“ a roste zde nová výstavba, která však cenově zcela míjí možnosti běžného našince. Typická chalupa, jak si jí většina z nás představí, se v atraktivních turistických lokalitách stala pro střední třídu de facto nedostupnou. Tento trend se s každým rokem posouvá do stále širších oblastí. Nastává tak paradoxní situace, kdy např. starší chalupa bez pozemku u silnice stojí více než běžný byt v totožné lokalitě uprostřed zeleně. V poslední době je tak možné sledovat nový trend v chalupaření - tzv. panelové chalupy.  V horských či podhorských oblastech v pohraničí či u bývalých vojenských újezdů je mnoho levných bytů v panelových domech, které leží často jen kousek od panenské přírody, ale pro běžné bydlení jsou kvůli chybějícím pracovním příležitostem neatraktivní. Avšak roli specifického rekreačního objektu s případnou možností jednoduchého pronájmu plní znamenitě.

Jestliže pořízení rekreační nemovitosti plánujete a nemáte dostatek vlastních finančních zdrojů, můžete využít hypotéku. Ovšem již při výběru imobilie je potřeba dávat pozor, ne každou chatu či chalupu totiž banka přijme do zástavy. Aby mohla rekreační nemovitost sloužit jako zástava, musí být splněno hned několik podmínek. V první řadě musí mít kupovaný objekt přidělené evidenční nebo popisné číslo. Tuto informaci vám sdělí buď přímo prodávající či realitní makléř nebo si ji můžete sami vyhledat na internetových stránkách katastru nemovitostí. Chaty mají obvykle pouze evidenční číslo. Chalupy, což jsou venkovská stavení, mají přiděleno číslo popisné. Chata či chalupa, jejíž koupi budete chtít financovat hypoteční úvěr, musí také stát na vlastním pozemku. Je celkem obvyklé, že některé rekreační nemovitosti, zejména pak chaty, stojí na pozemcích v dlouhodobém pronájmu.

Před koupí si rovněž zjistěte vlastníka přístupové cesty k vyhlédnuté nemovitosti. Pokud vede přes cizí pozemky či lesy, banka po vás bude vyžadovat souhlasy jejích vlastníků nebo sjednání věcného břemene jízdy a chůze. Může se vám také stát, že majitelé okolních pozemků na takový požadavek nepřistoupí. Pokud potřebné souhlasy či věcná břemena nezískáte, hypoteční banka nemovitost do zástavy nepřijme. V současnosti stačí lidem při pořízení nemovitosti na hypotéku disponovat vlastními finančními prostředky do výše deseti procent z hodnoty zástavy. Ovšem v případě koupě rekreační nemovitosti po vás banka bude požadovat větší obnos vlastních peněz. Tuzemské banky v případě financování rekreačních nemovitostí obvykle poskytují hypotéky maximálně do výše 70 procent jejich odhadované hodnoty. U chat a chalup ve výborném technickém stavu ve vyhledávaných lokalitách se můžete dostat i na 80 procent. Stejně jako u hypotéky na pořízení vlastního bydlení si v případě rekreačních nemovitostí můžete sami vybrat dobu splatnosti a fixace úrokové sazby

V současné době nabízí pan Martin Vlček k prodeji pěknou zděnou chatu 6+1 s krásným výhledem na Slapskou přehradu. Chata leží v blízkosti kempu Nová Rabyně, kde je i autobusová zastávka. Chata je napojena na vodovod a elektřinu. Na zahradě se nachází bazén, dílna a sklep.

Tabulka č. 1: Tabulka nabízené reality s dispozicí a lokací

Kategorie

Chata

Lokalita

Rabyně

Okres

Benešov

Velikost

4

Plocha užitná

100 m²

Plocha pozemku

839 m²

Stav objektu

1

Budova

Cihlová

Typ domu

Patrový

Poloha objektu

4

Umístění objektu

6

Zástavba

7

Zařízený

3

Balkón

ano

Doprava

Autobus

Elektřina

230V

Zdroj: https://www.rkjuris.cz/prodej-chata-rabyne-okres-benesov-prodej-chata-150m2-rabyne-594, vlastní zpracování, 2020

Obrázek č. 2: Foto nabízené chaty

w920h500wm1-166b5-prodej-chata-150m2-rabyne-img-4600-329d48

Zdroj: https://www.rkjuris.cz/prodej-chata-rabyne-okres-benesov-prodej-chata-150m2-rabyne-594, vlastní zpracování, 2020

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím deníku Právo a webů Novinky.cz a hyponamiru.cz)