Od září bude platit další milostivé léto.

19.7.2022

Vážení čtenáři, milí klienti, část dlužníků (povinných) v exekuci znovu dostane šanci splatit vymáhané peněžité závazky bez úroků nebo penále. Předpokládá to právní předpis, který podepsal prezident Miloš Zeman. Lidé se mohou zbavit dluhů u veřejnoprávních institucí bez navýšení od 1.9. do 30.11. O jeho podpisu informoval Hrad. Opakování tzv. milostivého léta bude trvat tři měsíce od září. Umožní občanům zbavit se vymáhaných dluhů u veřejných institucí a státních či polostátních firem. Exekutorská komora České republiky se k opakování milostivého léta staví rezervovaně. Exekucí byly ke konci loňského roku víc než čtyři miliony.

Předloha se týká exekucí, které začaly před loňským 28. říjnem. Skončit by mohly exekuce na dluh u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize.

Dlužník (povinný) bude muset soudnímu exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle pravidel milostivého léta. Bude moci požádat o sdělení výše dlužné částky, kterou má ještě uhradit. Exekutor bude muset odpovědět do 15 dnů. Při překročení této lhůty se dlužníkovi milostivé léto prodlužuje. Paušální náhrada nákladů exekuce bude činit 1 815 korun s daněmi z přidané hodnoty. Prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík už dříve uvedl, že milostivé léto mělo být původně mimořádné a ojedinělé au toho mělo zůstat. „Opakování milostivého léta bereme jako rozhodnutí zákonodárců, nicméně takto bude ochota dlužníků platit dluhy čím dál,“ sdělil v tiskové zprávě. Pro exekutory bude opakování akce znamenat podle Mlynarčíka velkou administrativní zátěž, přičemž odměna neodpovídá platnému tarifu. „Opět chybí dobrovolnost na straně věřitele, zákon část jejich pohledávek jednoduše zrušil,“ doplnil.

Soudní exekutoři a autoři zákona z řad poslanců se letos na jaře nemohli shodnout na tom, kolika lidem vlastně první milostivé léto pomohlo. Dle Exekutorské komory se při akci exekuce zbavilo 15.000 lidí a exekutoři zastavili 42.00 případů. Dlužníkům byly odpuštěny penále, úroky a další platby za 1,55 miliardy korun. Předseda KDU-ČSL a jeden ze spoluautorů akce Marek Výborný tehdy označil čísla předložená komora za neúplná. Podle jeho názoru nepočítají s řadou řízení, ukončení ještě v té době, tedy na konci března, nebylo zanesené v evidenci. Výborný a opoziční poslanec Patrik Nacher (ANO) poukázali na rozpor mezi číselnými komorami a údaje, které zveřejnili velmi věřitelé jako Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nebo pražský dopravní podnik (DPP).
 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČTK, idnes.cz, kurzy.cz a novinky.cz)