Okolí Stanice metra A Želivského se vyznačuje bohatou občanskou vybaveností a rozmanitým kulturním a sportovním životem.

14.5.2021

Vážení a milí čtenáři, a především potenciální klienti, cílem autora dnešního článku bezesporu není de facto zkopírovat velmi fundovaně (odborně) napsaný inzerát paní Bc. Juliet Káňové, realitní makléřky na: https://www.rkjuris.cz/prodej-byty-2-kk-praha-vinohrady-prodej-plne-vybaveneho-bytu-2-kk-50-m2-praha-3-vinohrady-794, která disponuje tel. č.: 725 882 617, resp. e-mailem: kanova@rkjuris.cz, stejně jako se rozepisovat o bohaté občanské vybavenosti v lokalitě, a to počínaje od zdravotnických služeb (Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, např. odborné urologické ambulance, několik lékáren), vyhlášených škol, přes řadu restauračních provozů (od bufetů na metru až po luxusní restaurace), řeznictví, šikovných krámků a komerčních bank, až po velké obchodní domy Eden Shopping Centre a OC Atrium Flora, nýbrž především upozornit na možnost pestrého kulturního a sportovního vyžití v dané oblasti.

Obrázek č. 1: Sinobo Stadium v blízkých Vršovicích, kde své domácí zápasy odehrává Slávie, neposkytuje jediné sportovní vyžití na „vršovické adrese“. V blízkosti se totiž nachází nejen hokejový stadion, atletický areál či ragbyové hřiště, ale především krytý a venkovní bazén či tenisové kurty, které může pro zlepšení své fyzické kondice a hlavně radost ze sportu využít i široká veřejnost.

MIN7758c7_eden

Zdroj: www.google.com, vlastní zpracování, 2021

Inzerovanou lokalitu lze taktéž tradičně definovat jako výrazně kosmopolitní a multikulturní. Tato skutečnost přitom není dána pouze zahraničními studenty 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, sídlem Radia Svobodná Evropa (Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL), popř. snad hosty architektonicky kontroverzního Hotelu Don Giovanni či fotbalisty Slávie, ale zejména kulturními pamětihodnostmi.

Nový židovský hřbitov na Olšanech, známý též jako Nový židovský hřbitov, tvoří samostatnou část komplexu Olšanských hřbitovů v Praze na Žižkově. Na západě jej ohraničuje ulice Jana Želivského, na jihu ulice Izraelská (novodobý název, původně úsek ulice Nad vodovodem), na severu areál bývalého nákladového nádraží Žižkov. Zaujímá plochu 101 430 m2. Svou rozlohou a počtem náhrobků je největším židovským hřbitovem v České republice. Od svého založení až dodnes slouží jako hlavní pražský židovský hřbitov.

Obrázek č. 2: Nový židovský hřbitov na Olšanech, vstupní brána a obřadní síň

800px-Nový_židovský_hřbitov_brána_1

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%BD_%C5%BEidovsk%C3%BD_h%C5%99bitov_na_Ol%C5%A1anech, vlastní zpracování, 2021

Obrázek č. 3: Novorenesanční obřadní síň

800px-Nový_židovský_hřbitov_obřadní_síň_4

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%BD_%C5%BEidovsk%C3%BD_h%C5%99bitov_na_Ol%C5%A1anech, vlastní zpracování, 2021

Obrázek č. 4: Hrob Franze Kafky, jednoho z našich největších spisovatelů - náhrobek je dílem architekta Leopolda Ehrmanna. Jsou zde pohřebeni i spisovatelovi rodiče - Hermann Kafka (1854 - 1931) a Julia Kafka (1856 - 1934). Naproti ve zdi má pamětní desku Kafkův přítel a významný propagátor jeho díla Max Brod, který je pohřben v Izraeli. Odpočívá zde také např. spisovatel Ota Pavel, v urnovém háji např. básník Jiří Orten. Na hřbitově se pohřbívá dodnes. Hřbitov má zvláštní povolení provozovat urnový háj, přestože židovská tradice zakazuje kremace mrtvých. Této možnosti využívají zejména smíšená manželství.

591

Zdroj: http://www.literarnimuzea.cz/hrob-franze-kafky/, vlastní zpracování, 2021

Obrázek č. 5: Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice, zvaný též pravoslavný, ruský kostel, či Uspenskij chrám

Chrám_Zesnutí_přesvaté_Bohorodice,_Olšany,_Praha

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Chr%C3%A1m_Zesnut%C3%AD_p%C5%99esvat%C3%A9_Bohorodice_(%C5%BDi%C5%BEkov), vlastní zpracování, 2021

Obrázek č. 6: Kostel Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze-Vinohradech, monumentální moderní stavba z režných cihel v železobetonovém skeletu byla realizována v letech 1928 až 1932 podle architektonické předlohy významného slovinského architekta Jože Plečnika. Netradiční tvar stavby byl inspirován Noemovou archou a královskou symbolikou.

Nejsv._Srdce_Páně_bok_5

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Nejsv%C4%9Bt%C4%9Bj%C5%A1%C3%ADho_srdce_P%C3%A1n%C4%9B_(Vinohrady), vlastní zpracování, 2021

Obrázek č. 7: Vila bratří Čapku, která byla postavena mezi léty 1923 a 1924 architektem Ladislavem Machoněm. Josef Čapek se svou rodinou obýval levou část, Karel pak pravou stranu dvojdomku. Každý z bratrů měl vlastní vchod, spojovací dveře v kuchyni ale bývaly otevřené, aby se mohli navštěvovat. Pravou stranu vily odkoupila městská část Praha 10, která zde otevřela expozici bratří Čapků. Druhá část vily zůstává ve vlastnictví potomků Josefa Čapka.

bc3dbc2e-006b-4695-8554-428878013264

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/dvojvila-bratri-capku-v-praze-na-vinohradech, vlastní zpracování, 2021

Mgr. Petr Jezdinský