Oživení realitního trhu lze podle odborníků očekávat ve druhé polovině roku 2024.

14.5.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, oživení tuzemského realitního trhu lze očekávat v druhé polovině příštího roku. Záviset ale bude zejména na snižování úrokových sazeb stran České národní banky. Z vyjádření realitních expertů vyplývá, že lze očekávat meziroční zvýšení investic do realit do 15 procent. Nejvíce by se mohlo dařit odvětví maloobchodních a rezidenčních nemovitostí. Naopak pokles zájmu bude zřejmě na trhu s komercí.

Český maloobchodní trh si dle mínění Jana Janáčka, vedoucího retail sektoru maloobchodních pronájmů v CBRE, udržuje silnou pozici, neboť často figuruje jako vstupní brána pro expanzi mezinárodních značek do středoevropského prostoru. Opatrnost ale v investorech vzbuzují provozní náklady, inflace i příjmy zákazníků.

 

Vzhledem ke skutečnosti, že se už druhým rokem počítá s pokračujícím růstem finančních nákladů, předpokládáme, že dojde k zintenzivnění jednání mezi vlastníky nemovitostí a nájemci ohledně výše nájmů, a to především těch ze segmentů s nižší ziskovostí," sdělil Janáček.

 

Zpomalení inflace v roce 2024 by mohlo podle Erika Müllera, vedoucího rezidenčních poradenských služeb v Cushman & Wakefield, zvrátit trend slabé bytové výstavby, kterou brzdily zejména rostoucí stavební náklady. Přestože investice do nových bytů v roce 2023 klesly, což platilo pro celý nemovitostní trh, stále tvoří asi čtvrtinu investičních objemů v Evropě. S tím souhlasí rovněž ředitel realitní kanceláře Century 21 Tomáš Jelínek.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím CBRE, Cushman & Wakefield, Century 21 a ČTK)