Podle premiéra Babiše rozhodnutí České národní banky zvýšit úrokové sazby poškodí tuzemské národní hospodářství.

24.10.2021

Vážení čtenáři, milí klienti, rozhodnutí bankovní rady ČNB podstatně zvýšit úrokové sazby hodnotí premiér Andrej Babiš (ANO) negativně. Předseda vlády ČTK sdělil, že krok podle něj poškodí tuzemskou ekonomiku, dotkne se situace domácností, které čerpají např. hypoteční úvěry, a zhorší i finanční situaci všech firem.

Obrázek: Schéma odborné knihovny České národní banky, místa kde se potkávají právníci s ekonomy, resp. kde se setkávají studenti, praktici i akademici nad národohospodářskými otázkami. Kde je hranice mezi právem a ekonomií např. ve vymáhání pohledávek, insolvenčním řízení, burzovnictví, bankovnictví, popř. především podle autora ve výkonu dohledové činnosti centrální  banky atd.? Pakliže vůbec nějaká existuje. A slouží právo pouze jako pověstný mantinel pro národní hospodářství?

Priloha_FOTO_1

Zdroj: www.cnb.cz, vlastní zpracování, 2021

Cenový vzestup, který se do České republiky importuje, resp. přenáší z pohybu cen na světových trzích, naopak rozhodnutí centrální banky nezmírní, doplnil český ministerský předseda (stejný názor ovšem zastává i prof. Jan Švejnar).

Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Rada ČNB se pro změnu rozhodla kvůli rostoucí inflaci.

„Schovávat se za růst cen a myslet si, že my jsme schopni růst světových cen změnit, je iluzorní představa. Mohou naše firmy za to, že ceny ve světě rostou v desítkách procent meziročně? Copak jsme my schopni tuto tržní situaci změnit?“ prohlásil Babiš.

Připomněl rozhodnutí ČNB z února 2020, kdy bankovní rada zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 2,25 procenta.

„Na samém začátku covidové krize stejná bankovní rada vyhlásila zvýšení základních sazeb, prý kvůli přílišnému růstu cen. Přitom v té době už dávno věděli, že ekonomika zpomaluje, průmyslová výroba za rok 2019 stagnovala a epidemie covidu je již v Evropě,“ sdělil Babiš.

Tehdejší omyl v hodnocení vývoje národního hospodářství rada v březnu 2020 dvakrát korigovala, doplnil Babiš. Rada tehdy sazby snížila postupně na jedno procento.

„Dnes jsme bohužel svědky obdobného rozhodnutí. Zřejmě ještě do centrální banky nedošly zprávy o omezení výroby našeho automobilového průmyslu, což povede ke zpomalení slibně se rozvíjejícího průmyslu,“ uzavřel.

Mgr. Petr Jezdinský (za použití ČTK a vlastních poznatků)