Pokles cen nájemného v Praze se letos zpomalil.

17.12.2021

Vážení klienti, milí čtenáři, v metropoli bylo letos v prvním pololetí průměrné tržní nájemné 279 korun za metr čtvereční, což znamenalo proti druhé polovině loňského roku pokles o 2,8 procenta. Zlevňování se proti loňsku, kdy ve druhém pololetí ceny klesly o 4,3 procenta, zpomalilo.

V tiskové zprávě o tom informoval pražský magistrát s odkazem na podrobnou analýzu, kterou si hlavní město nechává pravidelně zpracovávat firmou Deloitte a která vychází z inzerátů na realitních portálech. Nájmy jsou podle dat magistrátu na úrovni počátku roku 2018 a lze očekávat další růst.

Před začátkem pandemie koronaviru nájemné v metropoli podle analýzy trvale rostlo, ve druhém pololetí roku 2019 bylo 308 korun za m2. Od loňského roku klesá, letos se však pokles začal zpomalovat.
 
Větší pokles podle analýzy nastal u dražších bytů, v některých lokalitách, jako jsou Háje, Kobylisy, Černý Most nebo Kamýk, v posledních dvou pololetích nájmy přestaly klesat nebo zaznamenaly mírný růst.
 
V posledním roce a půl je podle analýzu patrné také oživení trhu a růst počtu nabídek nájmů jak v centru města, kde mělo vliv faktické vymizení krátkodobých pronájmů přes platformy typu Airbnb, tak na periferiích. Ve druhém pololetí pak existuje vyšší tlak na trh s nájemním bydlením daný návratem desítek tisíc vysokoškoláků k prezenční výuce na pražských vysokých školách a univerzitách.
 
Naopak růst kupních cen bytů pandemie nezastavila. „Ceny vlastnického bydlení rostly i v prvním pololetí roku 2021, kdy výše nájmů naopak klesly. Ze srovnání je dále patrné, že transakční ceny nemovitostí rostou rychlejším tempem, než roste cenová hladina nájemního bydlení. Za sledované období 2014 až 2020 výše nájmů stoupla o 38,5 procenta, zatímco transakční cena bytů stoupla o celých 104 procent,“ konstatoval Petr Hána ze společnosti Deloitte. Praha v posledních letech čelí bytové krizi dané vysokými cenami bydlení. Podle posledních čísel firem Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostly ceny nových bytů v metropoli na konci června meziročně v průměru o 9,4 procenta na 118.480 korun za metr čtvereční. Magistrát chce dostupnost bydlení řešit např. vlastní výstavbou nebo podporou družstevního či spolkového bydlení.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČTK)