Povídání o jedné netradiční, vánoční a filatelistické nemovitosti

21.12.2021

Vážení a milí spoluobčané, čtenáři, kolegové z realitní, dražební a developerské branže, vážené a milé děti a nejmladší filatelističtí kolegové, rok se s rokem sešel, a my stojíme před napsáním letošního posledního článku na web skupiny JURIS REAL. Byť jsme toho mínění, že závěrečná aktualita by měla být jistým ohlédnutím za celým (letošním) rokem, který již brzy skončí, zvolili jsme s ohledem na pandemii covidu pojednání o jedné velmi netradiční, vánoční a filatelistické realitě, protože se ztotožňujeme s naší zemí, naším národem a rodinami, které toto zákeřné onemocnění potkalo. Je sice také pravda, že v realitách rezonovala taková témata jako nový stavební zákon, rostoucí ceny rezidenčních nemovitostí, zvyšující se ceny stavebních materiálů, krach energetické společnosti Bohemia Energy, nahlížení správních a justičních orgánů na platformy typu Airbnb, legislativní změny v exekucích a v neposlední řadě i rostoucí úrokové sazby ze strany České národní banky, ale byl to opět právě covid-19, který bohužel i tento rok zasáhl naše životy, resp. životy našich blízkých, našich spolupracovníků, příbuzných, známých a sousedů, a to způsobem mnohdy fatálním. Vedle toho covid v ekonomické rovině postihl u firem i řadu podnikatelských aktivit a ještě po mnoho dalších let bude „např.“ vyšší inflací a problémy v automobilovém průmyslu de facto ovlivňovat tuzemské i světové národní hospodářství.

Už od roku 1994 funguje na Božím Daru pravidelně Ježíškova pošta. Do Ježíškovy speciální poštovní schránky může každý dětský i dospělý návštěvník během celého roku vkládat svá přání. V prosinci pak přání rozesílá Ježíšek adresátům. Ti kteří se na Boží Dar nedostanou osobně (letos bude možné pouze vhodit dopis do Ježíškovy schránky), mohou svá přáníčka zaslat na poštu Boží Dar. Ježíšek tato přání rozešle v prosinci spolu s ostatními a opatří ho speciálním vánočním razítkem.

Adresa Ježíškovy pošty:

Český Ježíšek

Boží Dar 1

362 62 Boží Dar


Každé vánoční přání musí mít nalepenou známku a napsanou zpáteční adresu (respektive adresáta, kterému má být doručeno). Vaši vánoční zásilku orazítkují pracovníci Infocentra a Pošty Partner od 1. do 23. prosince příležitostným vánočním poštovním razítkem a odešlou zpět na vámi uvedenou adresu.

Oproti minulým letům chybí letos ve vánoční poště s přáními pro Ježíška, jež prochází razítkováním na poštovně na Božím Daru v Krušných horách přání, které by nad ostatními převažovalo. Některá ale zahřejí na duši, např. když si jedno z menších dětí napsalo pod stromeček pro babičku a dědečka o kurník, kuřata a čtyři psy. Loni převažovala přání, ve kterých děti prosily, aby nikdo z blízkých neonemocněl covidem. „I letos se hodně objevuje, aby byl konec všech opatření a covidu vůbec,“ řekla deníku Právo úřednice na poštovně při infocentru na Božím Daru v Krušných horách Daniela Tautermannová. Ani letos nechybí dopisy s dětskými přáními, aby se babička nebo dědeček konečně uzdravili.

Letošní razítko s textem Boží Dar znázorňuje násobené kružnice symbolizující otevřenou náruč, zářící hvězdy a energii, která prýští ze splněných přání a vánoční atmosféry. Autorkou návrhu je Věra Marešová. V minulosti na originálním razítku nechyběl např.  Ježíšek, vánoční hvězda, věnec či kometa, klasické atributy vánočních svátků. První edici příležitostného razítka vydala Česká pošta v roce 1994. Od té doby se stalo vánočním suvenýrem i předmětem zájmu sběratelů prakticky po celém světě. „Vánoční přání pravidelně putují z naší Ježíškovy pošty do Německa, Rakouska, Polska, Ruska, ale také do zámoří. Vánoční razítko připojujeme na dopisnice také pro adresáty z USA, Kanady, Číny nebo Austrálie,“ potvrdila pracovnice Infocentra Boží Dar Daniela Tautermannová. Rekordní byl pro zaměstnance infocentra rok 2016, kdy orazítkovali 386 kilogramů zásilek.

Obrázek: Letošní razítko Ježíškovy pošty

2_w670h667

Zdroj: https://www.kurzy.cz/zpravy/621269-ceska-posta-i-letos-uraduje-jeziskova-posta-na-bozim-daru-uz-po-osmadvacate/, vlastní zpracování, 2021

 

Pokoj lidem dobré vůle!

 

Použité zdroje:

Voleman, R. „Přeji si kurník, kuřata a čtyři psy pro babi a dědu“. Deník Právo ze dne 20. prosince 2021, s. 1 a 11.

 

http://www.bozi-dar.eu/cz/jeziskova-cesta,

 

https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/vanocni-razitko-jeziskova-posta-bozi-dar-vanoce-advent.A211201_639254_vary-zpravy_ba,

 

https://www.kudyznudy.cz/aktuality/jeziskova-vanocni-posta-opet-otevrela-kancelar-na?gclid=Cj0KCQiAqvaNBhDLARIsAH1Pq53hQsVNQeN42qe3JMmQss7Hjs71iJCzcajp2aue5YxwcS2-Wv_NuVAaAuVREALw_wcB,

 

https://www.kurzy.cz/zpravy/621269-ceska-posta-i-letos-uraduje-jeziskova-posta-na-bozim-daru-uz-po-osmadvacate/.

 

Mgr. Petr Jezdinský