Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů.

20.4.2023

Vážení klienti, milí čtenáři, v průběhu druhého pololetí byla spuštěna výstavba 1 670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Na druhé straně bylo v minulém pololetí dokončeno nejvíce bytů za posledních 5 let (pozn. 4 020), což představuje nárůst o 112 procent oproti předchozímu roku. Ovšem v důsledku vysokých úrokových sazeb, zpřísnění podmínek pro získávání hypotečních úvěrů a klesající kupní síle obyvatelstva došlo k ještě razantnějšímu poklesu prodejů než v prvním pololetí. Ve druhém pololetí se prodalo pouze 1 100 bytů, což představuje vůbec nejhorší výsledek za posledních 10 let.

Ochlazování poptávky je přitom patrné už třetí pololetí za sebou. Zatímco před dvěma lety, kdy poptávka kulminovala, počet prodaných bytů v druhém pololetí přesáhl 3 500 bytů, letos se tolik bytů neprodalo za celý rok. V celoročních statistikách tak uplynulý rok s 3 000 prodanými byty byl druhý nejslabší za dobu sledování statistik rezidenčního trhu v JLL, tj. od roku 2012.

Průměrná prodejní cena bytů v nabídce během 2. pololetí 2022 vzrostla na 128 800 Kč za m² (bez DPH), což představuje mírný nárůst oproti předchozímu pololetí. Utlumená prodejní aktivita na realitním trhu se tak u novostaveb v Praze nepropsala do snižování cen. Naopak došlo k dalšímu cenovému posunu, kdy z nabídky postupně mizí levnější byty, které jsou vytlačovány dražšími. U nově zahájených projektů tvořily největší podíl byty v cenovém rozpětí od 100 000 Kč do 119 999 Kč za metr čtvereční (43 procent). Výrazně se ale navýšil podíl bytů v cenové kategorii od 140 000 Kč do 159 999 Kč za čtvereční metr (17 pct), které ještě v roce 2021 představovaly pouze 3 % nabídky. Také byty v nejvyšším segmentu (nad 160 000 Kč za m²) zvýšily meziročně svůj podíl z 1 % na 6 %.

Snižování cen, které zaznamenává sekundární trh, se zatím na trhu novostaveb neprojevilo. Pokračují sice slevové akce, nabídka garantovaných hypotečních úvěrů, upravené splátkové kalendáře nebo bonusy na vybavení, k faktickému snižování cen ale až na pár výjimek nedošlo. Mimo jiné tomu brání vysoké stavební náklady a drahé financování. Ceny nyní tedy již nerostou takovým tempem, jako jsme byli svědky v roce 2021. Ochlazování poptávky se tedy promítlo spíše do jakési cenové korekce.

Konečně Městská část Praha 9 tradičně vede v počtu bytů ve výstavbě a to zejména díky masivní výstavbě ve Vysočanech, kde se momentálně staví více než 1 400 bytů v 8 rezidenčních projektech. A další byty čekají na spuštění výstavby v tomto roce. Dobré dopravní spojení metrem, poloha v širším centru a dostupné pozemky na výstavbu díky velkému množství brownfieldu dělají z Vysočan jednu z největších rozvojových lokalit Prahy a při srovnání cen v jiných městských částech také jednu z relativně nejdostupnějších. Z celkového objemu 12 400 bytů se nyní v Praze 9 staví celá čtvrtina.

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím JLL a Hypoindexu.cz)