Průměrná cena staršího bytu v České republice klesla, stoupla pouze v Brně.

18.11.2022

Vážení klienti, milí čtenáři, průměrná cena staršího bytu v ČR poprvé od zimy roku 2019 mírně klesla. Na počátku léta se starší byt prodával za 88.756 korun na m2, což je o dvě procenta levněji než na jaře. Jen v Brně cena mezikvartálně stoupla o tři procenta na 95.215 korun za metr čtvereční. Toto zjištění vyplývá ze studie realitní skupiny European Housing Services (dále jen „EHS“), která využívá data svých zakládajících členů - realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality.

V hlavním městě klesla průměrná cena staršího bytu o tři procenta na 118.263 korun za metr čtvereční a ve Středočeském kraji o šest procent na 72.578 korun. Průměrné ceny podle EHS nejvíce klesly ve Zlínském kraji, a to o 21 procent na 44.828 korun za m2, na Vysočině o 18 procent na 48.072 korun a v Ústeckém kraji o 14 procent na 32.528 korun za metr čtvereční.

 

Podle šéfa realitní skupiny EHS Hendrika Meyera se nedá čekat, že ceny propadnou rovnoměrně napříč celým realitním trhem. Průměrné ceny sráží spíše propady konkrétních typů nemovitostí, které byly v posledních měsících nadhodnocené.

 

Např. středně velké byty v centrech měst s dobrou dopravní dostupností budou růst i nadále. A kde nebudou mít kupní sílu domácnosti, tam je nahradí investoři, kteří se budou stále častěji zaměřovat i na starší bydlení, míní Meyer.

 

Průměrné ceny ploch rodinných domů v rámci provedených realitních transakcí stouply proti prvnímu kvartálu o desetinu na 52.264 korun na metr čtvereční. Nejvíce rostly ceny v Moravskoslezském kraji, kde se začaly prodávat i dražší nemovitosti, což průměrnou cenu podle EHS zvedlo o skoro 60 procent na 48.174 korun za metr čtvereční. Naopak o 25 procent klesly ceny domů na Karlovarsku (29.996 korun za m2), kde se nachází hodně domů před generální rekonstrukcí.

 

Česká republika se nachází uprostřed několika souběžných trendů. Regiony doplácí na ochlazení zájmu investorů a rostoucí náklady, které je nutné vynaložit pro rekonstrukci. Cenové nůžky mezi kraji i okresy se po letech sbližování opět začínají rozevírat. Zájemci v těchto krajích nyní nemají potřebu přeplácet a vyčkávají,“ uzavřel Jan Škrabánek, generální ředitel Bezrealitky.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím European Housing Services, Bezrealitky, Maxima Reality a ČTK)