Průměrná sazba hypotečních úvěrů v prosinci poklesla podeváté v řadě.

7.3.2021

Vážení klienti, průměrná úroková sazba hypoték v prosinci klesla na 1,96 procenta z listopadových 1,98 procenta. Sazba se snížila devátý měsíc v řadě. Toto zjištění vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. S objemem hypoték 29,5 miliardy korun se prosinec současně stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii Hypoindexu. Co do objemu hypotečních úvěrů byl rok 2020 rekordní.

Průměrná hypotéka se v prosinci přiblížila hranici tří milionů korun. „Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů překvapivě opět klesla,“ konstatoval hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Pokles průměrné sazby ale přibrzdil. Zatímco v květnu a červnu loňského roku klesala průměrná sazba ještě o devět bazických bodů, v prosinci to bylo již pouze o dva bazické body.

Obrázek č. 1: Ing. Jiří Rusnok, čtvrtý guvernér ČNB

rusnok_02.jpg_128100454

Zdroj: https://www.cnb.cz/cs/verejnost/servis-pro-media/fotogalerie/, vlastní zpracování, 2021

Větší objem za jediný měsíc se hypotečním bankám podařilo sjednat jen v listopadu 2016, kdy se objem poskytnutých hypoték vyšplhal na 29,7 miliardy korun.

V posledním měsíci loňského roku bylo poskytnuto 9 951 hypoték, což je o 628 více než v listopadu a o 2 877 více než v prosinci roku 2019. Větší počet hypotečních úvěrů sjednaly obchodní banky naposledy v říjnu 2018, kdy si pro hypotéku přišlo 10.590 zájemců.

Rostoucí průměrná hypotéka ukazuje, že růst cen nemovitostí zatím příliš nepolevil, a to i navzdory koronavirové krizi. Přestože průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle Hypoindexu v prosinci ještě klesala, aktuální nabídkové sazby hypotečních úvěrů bank již takřka zamrzly. Pokles sazby v prosinci byl již jen kosmetický a byl způsoben oblibou kratších, levnějších fixací. Sazby klesly v prosinci nejspíš naposledy, uvedl rovněž hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura. Na trhu už jsou podle něj znát tendence opačné. Některé banky už dokonce v posledních týdnech šly se svými sazbami nahoru. „Sice málo a opatrně, aby nikoho nevyplašily, ale přesto. Bezpochyby k tomu v tomto roce přispěje i Česká národní banka. Většina odborníků se shoduje na tom, že centrální banka v tomto roce půjde se svou základní sazbou nahoru,“ poznamenal.

Obrázek č. 2: Bankovní rada ČNB

cnb_bankovni_rada_2_resized.jpg_128100454

Zdroj: https://www.cnb.cz/cs/verejnost/servis-pro-media/fotogalerie/, vlastní zpracování, 2021

Obrázek č. 3: Budova Österreichische Nationalbank (Rakouské národní banky) ve Vídni

250px-Alsergrund_(Wien)_-_Hauptgebäude_der_Österreichischen_Nationalbank

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Rakousk%C3%A1_n%C3%A1rodn%C3%AD_banka, vlastní zpracování, 2021

„Hypoteční trh akceleruje na čím dál větší rychlost a nezastavily ho ani vánoční svátky, ani stagnující úrokové sazby,“ upozornil ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Opět podle něj dramaticky vzrostla průměrná financovaná částka, meziročně o 400 000 Kč. A opět byl velký podíl hypotečních úvěrů poskytnut na refinancování. To tvoří už třetinu nových objemů, tedy kolem deseti miliard. V loňském roce ve stejném období to bylo jen 3,5 miliardy, podotkl. Skoro dvě třetiny Čechů, Moravanů a Slezanů podle výzkumu banky Creditas čekají, že za pět let budou sazby půjček na bydlení vyšší než v současnosti. Jen čtyři procenta z nich si myslí, že budou nižší. Kdyby si dnes Češi brali novou či refixovali stávající hypotéku, volili by delší fixace sazeb. Na 30 procent lidí by chtělo fixaci na deset a více let, téměř pětina by volila sedm až devět let.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Hypoindexu a ČTK)