Průměrná sazba hypotečních úvěrů v únoru mírně vzrostla na 6,37 procenta.

15.4.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, průměrná úroková sazba hypoték na počátku února byla 6,37 procenta. Mírně se zvýšila z lednových 6,34 procenta. Toto zjištění vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu, který se zpracovává na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti. Experti očekávají, že v nadcházejícím období bude výše sazeb stagnovat.

Nabídkové hypoteční sazby na začátku února mírně vzrostly. „Jedná se o změny spíše kosmetické a celkový trend vývoje hypotečních sazeb pokračuje ve stagnaci. I nadále můžeme očekávat spíše stagnaci úrokových sazeb hypoték, kterou mohou narušit jen jarní slevové akce některých bank. Rozhodně už nelze očekávat nějaký výraznější růst,“ sdělil analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora. Nejvýrazněji vzrostly úrokové sazby hypoték do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti s fixací na jeden rok. Zvýšily se o 0,06 procentního bodu na 6,76 procenta. Největší pokles byl naopak u hypoték nad 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti s jednoletou fixací. Zlevnily o 0,14 procentního bodu na 6,26 procenta.

 

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,37 procenta v únoru vzrostla o 70 korun na 23.342 korun. Za posledních 12 měsíců se měsíční splátka zvýšila zhruba o 3.850 korun. Generální ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec upozornil, že hypotéky jsou nejdražší za posledních 30 let. Podle něj se v blízké budoucnosti nedá očekávat jejich zlevnění. „Jejich výše se odvíjí od základních úrokových sazeb určovaných Českou národní bankou, která je už od loňského léta drží na stejné úrovni a nic na tom pravděpodobně nebude měnit ani v nejbližších měsících. Drahé hypotéky budou i nadále negativně ovlivňovat realitní trh, vlastní bydlení zůstane nedostupné pro mnoho rodin i jednotlivců. Kupovat nové byty budou letos prakticky jen ti, kteří mají vlastní peníze a chtějí je touto investicí ochránit před rekordní inflací,“ uvedl Korec ČTK.

 

Zatímco úrokové sazby hypoték stagnují, ceny některých nemovitostí poklesly. Sýkora ale upozornil, že pokles nebyl plošný. „Jde pouze o určité nemovitosti, např. starší byty nebo energeticky náročnější domy. A to navíc ještě jen v některých lokalitách. Proto pokud hovoříme o průměrné ceně nemovitostí nejsou tyto propady cen nijak dramatické. Proto můžeme očekávat jen mírný pokles u průměrné ceny nemovitostí na českém trhu,“ konstatoval. Pro příští měsíce očekává Sýkora stagnaci úrokových sazeb hypoték, a to do doby, než začne Česká národní banka (ČNB) snižovat základní úrokovou sazbu. Toto asi nelze čekat dříve než koncem letošního roku.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Hypoindexu.cz., Ekospolu a ČTK)