Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů v měsíci červenci stoupla na 2,5 procenta z červnových 2,49 procenta.

3.9.2018

Toto ekonomické (statistické) zjištění vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba předloni v prosinci, a to na 1,77 procenta. Letos v lednu byla na 2,28 procenta.

V červenci existoval o hypotéky menší zájem, přišlo si je totiž do hypotečních bank sjednat 7 060 klientů.

Proti červnu tak bylo uzavřeno o zhruba 2 000 smluv méně. Stejně jako počty klesly i objemy hypotečních úvěrů. V meziměsíční komparaci objemy poklesly skoro o čtyři miliardy korun na 15,5 miliardy korun. Letos v červenci je pak o hypotéky nejmenší zájem od ledna 2016.

Úroková sazba je na stejné úrovni v podstatě od března letošního roku. "Všechny významné banky během července držely své sazby na předchozích úrovních ve snaze využít poslední měsíce před platností doporučení ČNB zpřísňujících testování bonity klientů k navýšení svého úvěrového portfolia," konstatoval hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl. Červencový pokles počtu hypotečních úvěrů proti průměru předchozích měsíců, jenž je dán především faktorem dovolených, nebyl podle něj v porovnání s posledními roky tak silný. Informace o horší dostupnosti hypotečních úvěrů od října, jakož i očekávání, že komerční banky budou muset dříve či později reagovat na zvýšení základních sazeb České národní banky, jsou dostatečnou motivací řešení úvěru neodkládat, dodal.

"Češi jsou v rostoucí míře přesvědčeni, že ceny nemovitostí jsou již až příliš vysoko a jejich pořízením by se mohli „spálit“," míní analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Nechtějí podle něj nakupovat reality za přemrštěné ceny a za nějaký čas litovat neuváženého rozhodnutí. V dalších měsících očekává další sestupný trend v zájmu o hypotéky. Červencové snížení zájmu o hypotéky jde ruku v ruce se sníženým zájmem o nemovitosti, doplnil obchodní ředitel společnosti Bidli Roman Weiser. Je to podle něj každoroční jev spojený s vlnou letních dovolených. Letní ochlazení trhu neznamená, že by se zvýšila nabídka nemovitostí. Ta je stále stejně slabá a ceny nemovitostí dál pozvolna rostou. Jako obvykle se dal i v srpnu předpokládat nárůst. V září i s ohledem na připravovaná zpřísnění hypoték ze strany ČNB bude zájem o hypotéky i nemovitosti kulminovat, odhadl.

Mnoho klientů si ale během července teprve sazby rezervovalo, netradičně během července probíhaly kampaně, např. na nízké sazby u delších fixací, nebo úvěry bez poplatků, upozornil hypoteční specialista Chytrého Honzy Daniel Horňák. Srpen tak může být co do počtu úvěrů zajímavý, největší nárůst ale bude tradičně s příchodem školního roku, kdy banky startují podzimní kampaně, podotkl dále.

Objem prodaných hypoték poprvé meziročně vzrostl, což potvrzuje předpoklady, že si lidé pospíší s pořízením hypotéky před tím, než začnou platit nová pravidla ČNB, dodal vedoucí týmu hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Ten od října, kdy začnou platit nová pravidla, pak očekává snížení zájmu o hypotéky řádově o 25 až 30 procent.

„ČNB v červnu uvedla, že právě od října rozšíří (resp. zpřísní) pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu domácnosti. Dluh žadatele o hypotéku by nově neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent svého měsíčního čistého příjmu,“ uzavírá Radek Červenka, úvěrový poradce Společné realitní a advokátní kanceláři JURIS REAL, spol. s r. o.

Mgr. Petr Jezdinský