První vlastník bytu pro Airbnb v metropoli dostal pokutu za porušení předpisů.

26.11.2021

Vážení klienti, milí čtenáři, úřady v Praze uložily pokutu 20.000 korun prvnímu majiteli bytu za porušování stavebních předpisů při krátkodobém ubytování hostů přes platformu Airbnb. Žurnalistům to sdělila radní Prahy pro bydlení Hana Marvanová (za STAN). Podle mínění managementu města musí byty využívané tímto způsobem dodržovat stejná pravidla jako hotely. Magistrát spustil k tématu bezplatnou právní poradnu a prosazuje legislativní změny.

Podle informací zahraničních webů, které se zabývají analýzami krátkodobého ubytování, existuje v celé Praze asi 13.600 bytů krátkodobě pronajímaných přes digitální platformy typu Airbnb a pouze v Praze 1 to je 3 600 bytů, uvedl letos v červenci ředitel městského Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč. Negativní důsledky využívání bytů pro krátkodobé ubytování kritizují jak pražské městské části, tak i místní obyvatelé. Podnět na stavební úřad, na základě kterého pokuta padla, podal loni v lednu předseda spolku Snesitelné bydlení v centru Prahy Petr Městecký. Ten dlouhodobě prosazuje názor, že využívání bytů tímto způsobem je protiprávní. „Nejde o pronajímání, jde o poskytování ubytovacích služeb, tedy podnikání,“ konstatoval.

 

Rozhodnutí o pokutě vydal stavební úřad MČ Prahy 1 a po přezkumu letos v srpnu potvrdil magistrát. Podle Marvanové je to důležitý precedent, který potvrdil právní analýzy magistrátu a kanceláře ombudsmana. „Pokuty mohou být ukládány opakovaně, mohou dosáhnout výše až půl milionu korun,“ míní radní. Doplnila, že hlavní město usiluje o to, aby ministerstvo pro místní rozvoj vydalo metodický pokyn, kterým by stavebním úřadům stanovilo rozhodování v podobných případech. K tomu podle ní pomůže, pokud podobných rozhodnutí bude více. „Chtěli bychom, aby obyvatelé či vlastníci nemovitostí, kteří trpí tímto problémem, se obrátili na naši poradnu, kde dostanou konkrétní právní radu pro podání podnětu stavebním úřadům,“ řekla. Radní dále uvedla, že na základě stanoviska ministerstva průmyslu a obchodu začnou živnostenské odbory vymáhat také povinnost, aby byly činžovní domy s byty poskytovanými přes platformy zvenku označeny. Problém podle radní totiž je i to, že hlavní město neví, kde se byty nacházejí, i protože platformy odmítají i přes schválení zákonné povinnosti poskytovat městu informace. I to je důvodem, proč by lidé měli své negativní zkušenosti hlásit úřadům. „Bez podnětů od obyvatel se ani nedozvíme, kde ten problém je,“ sdělila Marvanová.

 

Ředitelka hotelu Emblem v centru Prahy Helena Valtrová uvedla, že poskytovatelé klasických ubytovacích zařízení musí plnit celou řadu nákladných povinností, kterým se majitelé bytů poskytovaných přes platformy zcela vyhýbají. Jde podle ní např. o povinné každoroční revize, úpravy vyplývající z protipožárních a hygienických norem nebo povinnost hlášení všech zahraničních návštěvníků cizinecké policii.

 

Odborné zdroje:

Článek Magistrát podpořil přelomové stanovisko Prahy 1: Byt v Růžové byl pronajímán v rozporu s kolaudací v časopise JEDNA Městské části Praha 1, říjen 2021 - str. 5

https://smartmania.cz/airbnb-ma-v-praze-problem-stavebni-urad-vynesl-prulomovy-verdikt/,

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/prvni-majitel-bytu-pro-airbnb-v-praze-dostal-pokutu-za-poruseni-predpisu/2096181,

https://www.extra.cz/zasadni-problem-pro-airbnb-pouzivat-byt-jako-hotel-je-prestupek-zatrhla-tipec-praha-1fe3e,

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/airbnb-stavebni-urad-kolaudace_2109240713_pj.

 

Mgr. Petr Jezdinský (za pomoci výše uvedených pramenů)