Rodina šéfa ruské zbrojařské firmy prý vlastní v Praze drahé byty.

11.5.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, skupina JURIS REAL bere problematiku praní špinavých peněz (AML) velmi vážně. Z tohoto důvodu nás velmi (jako realitní odborníky) znepokojila tato „jednoduchá“ zpráva ČTK. Rodina Rusa Borise Obnosova, šéfa ruského zbrojařského holdingu Taktičeskoje raketnoje vooruženije, který figuruje na seznamu unijních sankcí, vlastní v České republice nemovitosti o hodnotě zhruba až osm milionů eur (to jest asi 188 milionů korun). Podle portálu Meduza na to upozornila reportáž spolupracovníků ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Holding, v jehož čele Obnosov stojí, přitom vyrábí rakety, kterými ruské síly opakovaně útočí na Ukrajinu, podotkla Meduza s odvoláním na zjištění Navalného spolupracovníků.

Představitelka Fondu boje s korupcí Marija Pevčichová ve zveřejněné reportáži uvedla, že Navalného spolupracovníci budou kontaktovat české úřady a požádají je o zavedení sankcí proti členům rodiny Borise Obnosova i jejich firmám.

 

Podle šetření Navalného Fondu boje proti korupci vlastní Obnosovovův zeť Rostislav Zorikov přes firmy Alterra a Riomax čtyřpodlažní dům na Žižkově v hodně asi šesti milionů eur. Zorikovovi podle Fondu boje proti korupci taktéž patří penthouse o rozloze 140 metrů čtvereční v hodnotě okolo 1,1 milionu eur v pražských Hlubočepích. Na zvonku u dveří domu je podle autorů šetření i jméno Obnosovovy dcery Olgy Zorikovové a jejího manžela Rostislava Zorikova. Ve stejném domě vlastní byt i Zorikovův otec, tvrdí Navalného spolupracovníci. V okolí je podle nich ještě jeden byt, který patří Rostislavu Zorikovovi a jeho mladšímu bratru Daniilovi. O hodnotě těchto nemovitostí se reportáž nezmiňuje.

 

Mgr. Petr Jezdinský, mj. kontaktní osoba skupiny JURIS REAL vůči Finančně analytickému úřadu (s použitím České tiskové kanceláře)