Rozzlobili Češi zbouráním legendární Štvanice hokejového Boha?

13.3.2022

Vážení čtenáři, český hokej, který naposledy získal medaili na MS v roce 2012 se nachází v těžké krizi, v nesnázích, kdy dokonce tento týden byl jmenován k české reprezentaci velmi renomovaný finský trenér Kari Jalonen, jenž měl původně vést finskou dvacítku. Respektované kouče (Varaďa, Gross), stejně jako opravdu špičkové hráče (Pastrňák, Hertl, Voráček) bychom přitom spočítali na prstech jedné ruky. Navíc nemáme při zápasech ani špetku potřebného štěstí a především úcty k soupeři. Pokoru v hokeji však Češi ztratili demolicí legendární Štvanice, kam chodily děti z městské části Praha 1 a Praha 7 bruslit se svými rodiči či prarodiči, kteří si ještě pamatovali zlaté časy Štvanice, kdy jsme se učili hrát hokej proti zámořským týmům USA a Kanady. Přitom ČR trpí nedostatkem ledových ploch. Ostrov Štvanice v současné době tedy už jen velmi vzdáleně připomíná svoji někdejší slávu a prestiž. Největší popularitě se ostrov těšil po roce 1930, kdy na něm vyrostl stadion s umělou ledovou plochou. Konalo se zde dokonce několik mistrovství světa jak v ledním hokeji, tak krasobruslení. V 60. letech se ale zimní sporty přesunuly a stadion začal chátrat a s ním ztrácel lesk i celý ostrov. Připomeňme si proto v dnešní aktualitě dobu největší slávy Štvanice.

 

Zimní stadion Štvanice byl pro veřejnost otevřen 6. listopadu 1932 (stavba začala v létě 1930). Byl nejstarším zařízením svého druhu v České republice i někdejším Československu. Autorem podoby stadionu byl architekt Josef Fuchs, jeden z tvůrců pražského Veletržního paláce (taktéž na Praze 7). Ledová plocha byla rozdělena na dvě části. Větší sloužila hokeji, menší část zase veřejnému bruslení. Součástí stadionu byla také kavárna, ohřívárna, šatny pro sportovce, posilovna a ubytovna pro dvě mužstva. Zastřešení se stadion dočkal až v roce 1956. Ještě před otevřením, 17. ledna 1931, se na rozestavěném stadionu odehrálo první utkání na umělém ledu v tehdejším Československu - zápas LTC Praha a univerzitního týmu z kanadské Manitoby sledovalo kolem sedmi tisíc fanoušků a rozhlasový přenos komentoval populární reportér Josef Laufer. Na stadionu vyrostlo několik generací hokejistů a krasobruslařů, mj. zde trénovala slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. Celkem byla Štvanice dějištěm čtyř mistrovství světa - 1933, 1938, zlatého 1947 a 1959.

 

Obrázek č. 1: Alena „Ája“ Vrzáňová, mistryně světa z let 1949 a 1950 a mistryně Evropy z roku 1950

download

Zdroj: www.google.cz, vlastní zpracování, 2022

 

Obrázek č. 2: Nástup reprezentačních mužstev na ledovou plochou

images

Zdroj: www.google.cz, vlastní zpracování, 2022

 

Obrázek č. 3: Mistři světa z roku 1947 – Jde o první zlato v historii československého či českého hokeje.

JAM22d80e_1947_CSR

Zdroj: www.google.cz, vlastní zpracování, 2022

 

V únoru 1955 byl odtud vysílán první televizní přenos hokejového utkání v Československu. K němu nastoupil tým Prahy proti švédskému klubu IF Leksand. Stadion prošel naposledy větší opravou v roce 1968, později začal chátrat, jednotlivé části přestávaly sloužit svému účelu a postupně se uzavíraly. V srpnu 2002 stadion zdevastovala povodeň, provoz byl obnoven v listopadu 2002. Náklady na rekonstrukci strojovny a zázemí stadionu byly asi 21 milionů korun.

 

Zdroje:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Alena_Vrz%C3%A1%C5%88ov%C3%A1,

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Czech_Republic_men%27s_national_ice_hockey_team,

 

https://region.rozhlas.cz/pred-85-lety-se-poprve-hralo-na-stvanici-bylo-kouzelne-misto-vzpominaji-7255184,

 

https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/657446/legendarni-stvanice-krvave-hony-tu-zakazal-az-cisar-frantisek-i-jaka-je-historie-a-budoucnost-ostrova.html,

 

https://www.idnes.cz/hokej/reprezentace/kari-jalonen-trener-cesko-finsko-reprezentace-rozhovor-ohlas.A220311_145407_reprezentace_huda,

 

https://www.lidovky.cz/domov/legendarni-stvanice-zacala-jeji-demolice-sezral-ji-cervotoc.A110528_104821_ln_domov_OGO,

 

Mgr. Petr Jezdinský (s ohledem na výše uvedené zdroje)