Růst cen nájemného zpomalil.

26.8.2023

Vážení klienti, milí čtenáři, růst cen nájmů v meziročním porovnání zpomalil a mezikvartálně ceny i klesly, v Praze u bytu 2+1 o pět procent a v Olomouci u dispozice 3+1 dokonce o osm procent. Toto zjištění vyplývá z dat společnosti UlovDomov.cz. Asociace nájemního bydlení (ANB) pak na svém webu odhaduje, že v letošním roce nájemné zdraží o méně než 15 procent.

Loni v metropoli vzrostlo nájemné podle inzertního portálu UlovDomov.cz zaměřeného na pronájmy meziročně až o 22 pct. Za letošní první kvartál to činilo meziročně průměrně o 14 procent, nejvíce u bytů 2+kk o 18 procent.

 

Ve srovnání s koncem loňského roku ale v metropoli některé pronájmy mírně klesly, např. u bytu 2+1 o 944 korun na 18.814 korun za měsíc. Data společnosti UlovDomov.cz vykazují, že nejvíce za první čtvrtletí meziročně zdražila o 25 procent dispozice 3+kk v Olomouci. V krajských městech byl meziroční růst v řádu jednotek procent a v Ostravě u bytu 2+kk klesl o čtyři procenta. Růst cen nájmů probíhal v období inflace. Nešlo tedy o izolované zdražování konkrétní služby. Inflace, která dosáhla v lednu až 17,5 procenta, byla naopak znatelně vyšší než pohyb cen nájmů v mnoha krajských městech.

 

Mezičtvrtletně ceny v krajských městech kolísaly. "Březen nepřinesl zásadní změnu ve výši nájemného. Ta narazila na strop a podstatně se nezvyšuje," napsala Asociace nájemního bydlení ve svém zpravodaji za březen 2023.

 

Např. v Brně šly ceny dolů u menších dispozic od dvou do čtyř procent a u větších rostly o čtyři až pět procent. V Olomouci u nejmenšího bytu 1+1 vzrostly o šest procent a ty největší (3+1 a 3+kk) zaznamenaly pokles o sedm až osm procent. V Ostravě sice pronájem za byt 2+kk meziročně klesl, ale mezičtvrtletě ceny u všech dispozic vzrostly o tři až deset procent.

 

Asociace nájemního bydlení uvedla, že pokles cen v některých lokalitách je spíše krátkodobý výkyv. Dodala, že podle veřejných zdrojů letos nájemné zdraží maximálně o míru meziroční inflace, nejvíce o 15 procent.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím UlovDomov.cz, Asociace nájemního bydlení a ČTK)