Růst cen nových bytů by měl letos podle analytiků zpomalit.

11.6.2021

Vážení klienti, milí čtenáři, růst cen nových bytů v České republice by měl letos zpomalit, prostor ke zlevňování však stále neexistuje. Sníží se totiž nabídka a ceny pozemků a stavebních prací zůstanou nadále vysoké. Nejisté je, jak se bude vyvíjet spekulativní poptávka a rovněž zájem zahraničních investorů. Uvedla to většina analytiků, které ČTK oslovila. Např. v metropoli ceny novostaveb za posledních pět let stouply takřka dvojnásobně. Na konci loňského září se zde m2 prodával v průměru za 110.117 korun.

„Na trhu nových bytů musíme počítat s omezenější nabídkou. Méně se jich staví i povoluje. Vzhledem k délce výstavby je tak zřejmé, že to bude rok z pohledu nabídky chudší než ten loňský,“ konstatoval analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle dostupných údajů ČSU stavební firmy zahájily loni do konce října stavbu 8 068 bytů v bytových domech, což činilo v meziroční komparaci o 25,3 procenta méně. Nejvíce jich bylo v hlavním městě, kde ale jejich počet klesl o 37,8 procenta na 2 905.

„Na straně poptávky půjde o to, jak se bude vyvíjet kupní síla obyvatel i dostupnost hypotečních úvěrů. Vzhledem k už tak vysokým cenám by se růst cen bytů mohl výrazně zpomalit. Rizikovým momentem zůstává zahraniční investiční i spekulativní poptávka. Tu si rozhodně netroufám odhadovat,“ dodal Dufek.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává, že bytová výstavba bude letos stagnovat. Jak uvedl, na realitním trhu se tak mírně sníží nabídka, čemuž bude odpovídat mírně nižší poptávka. Zhroucení cen bytů podle něj nenastane, spíše se jejich dlouholetý růst dočasně změní ve stagnaci.

Obrázek: Šrobárova vila na Vinohradech, sídlo Skupiny JURIS REAL

download-33a9ab

Zdroj: www.rkjuris.cz, vlastní zpracování, 2021

„Reality v koronavirové krizi výborně obstály. Na rozdíl od akcií nezaznamenal realitní trh výrazné výkyvy v cenách a investorům zajistil zajímavé zhodnocení. Proto budou nemovitosti populární i v tomto roce,“ doplnil analytik BH Securities Štěpán Křeček. Ceny nových bytů podle jeho názoru pravděpodobně i nadále porostou, tento růst bude podporován nízkými úrokovými sazbami na hypotečním trhu.

„Vzhledem k růstu cen pozemků i stavebních prací nelze očekávat cenovou korekci. Česká národní banka sice mluví o nadhodnoceném realitním trhu, nicméně při současné fiskální a monetární expanzi je logické, že ceny aktiv narůstají. V České republice není příliš rozvinutý akciový trh, a tak se růst cen aktiv přenáší hlavně do nemovitostí,“ řekl dále Křeček.

Podle analytika Trinity Bank Lukáše Kovandy se útlum v bytové výstavbě projeví dalším omezením nabídky nového bydlení na trhu. „To povede k zesílení tlaku na růst cen nemovitostí a následně také nájmů,“ poznamenal Kovanda.

Analytik společnosti 4fin Josef Rajdl uvedl, že v České republice existuje aktuálně stále převis poptávky po nemovitostech nad jejich nabídkou. I přes nelehkou ekonomickou situaci podle něj nenastaly hromadné výprodeje nemovitostí, které by výrazně podpořily nabídkovou stranu.

„Poptávka je navíc podporována uvolněnou měnovou politikou centrální banky, v jejímž důsledku jsou na jedné straně prakticky vynulovány výnosy depozit a zároveň umožněny nízké sazby hypotečních úvěrů. Tato kombinace vede k většímu zájmu o investiční nemovitosti, které jsou investory považovány za relativně bezpečné aktivum slibující přijatelný výnos,“ uzavřel Rajdl.

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČTK)