Růst cen nových bytů v metropoli se zastavil, průměrná cena činí 145.783 Kč za metr čtvereční.

17.11.2022

Vážení klienti, milí čtenáři, růst prodejních cen nových bytů v Praze se ve druhém kvartálu letošního roku mezičtvrtletně zastavil. Průměrná cena prodaného bytu byla 145.783 korun za m2. Ze zveřejněné analýzy developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group vyplývá, že se projevuje především nedostupnost stoupajících hypoték a v metropoli se prodalo 950 nových bytů, což je meziroční propad skoro o 65 procent. Rozdílná čísla, ale obdobný trend prezentuje také konkurenční Ekospol. Ten uvedl, že průměrná cena nového bytu v Praze o velikosti 55 metrů čtverečních meziročně vzrostla o 22 procent na 142.740 korun za metr čtvereční. Za první pololetí letošního roku se podle společnosti v hlavním městě prodalo 1 540 nových bytů, což je takřka třikrát méně než loni. Podle její analýzy jsou tak letos prodeje nejhorší za 15 let, kdy je společnost monitoruje.

Trh se zpomaluje, brzdí ceny i nákupy a apetit investorů nakupovat nové bydlení se dramaticky snížil. Dostali jsme se na vrchol a nějaký čas na něm zůstaneme,“ odhadl při prezentaci analýzy Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema. V porovnání s prvním čtvrtletím se prodejní cena bytů v hlavním městě zvedla o 34 korun za metr čtvereční. Meziročně je zhruba o 23 procent vyšší. „V poslední době se ceny stabilizují a od začátku roku se zvýšily jen zhruba o pět procent. Celkově za letošní rok očekáváme růst maximálně do deseti procent,“ řekl zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský. Prodeje bytů nejvíce podle developerů ovlivňuje nedostupnost hypoték způsobená prudkým nárůstem základní úrokové sazby. Od začátku roku je o polovinu méně sjednaných hypoték. „Aktuální situace na hypotečním trhu prakticky převrátila strukturu kupujících. Zatímco v minulosti převažoval počet klientů, kteří financovali nové bydlení hypotékou, dnes se tento poměr otočil ve prospěch investičních koupí,“ dodal Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

 

Růst zpomaloval také u nabídkové ceny, která přesto překonala hranici 150.000 korun za m2 (152.051 Kč/m2), což je meziročně o 17 procent více. Nabídková cena, která rostla kvůli rostoucím nákladům - především cenám materiálů, energií a nejistotě na trhu, se vzdaluje od prodejní ceny a vrací se k dlouhodobé úrovni okolo pět až deset procent rozdílu, vyplývá z dat. „Nevíte, co se stane za měsíc. To developery nutí, aby byly hodně obezřetní s cenotvorbou a budou vyčkávat, za kolik budou schopni prodat,“ sdělil Soural. Očekává, že někteří developeři můžou projekty i zastavovat.

 

Za druhé čtvrtletí se podle firem v Praze prodalo 950 bytů, díky čemuž vzrostla nabídka na 4 150 bytů. To je takřka čtvrtinový meziroční nárůst. Přesto to je podle analýzy 15 procent pod dlouhodobým průměrem a více než 50 procent pod stavem, který by mohl dostatečně saturovat poptávku. Aby zvládla uspokojit potřeby pražského realitního trhu, musela by být v tuto chvíli zhruba dvojnásobná, uvedl Soural. Soural přitom neočekává, že by nově stavěné byty mohly v dohledné době zlevňovat. A to i kvůli legislativě.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Trigema, Skanska Reality, Central Group, Ekospol a ČTK)