Secondhandové byty ve 3. kvartálu zdražily v meziroční komparaci o čtvrtinu.

18.12.2021

Vážení klienti, milí čtenáři, takřka o čtvrtinu stouply ve třetím čtvrtletí letošního roku oproti loňsku průměrné prodejní ceny starších bytů v České republice. Toto zjištění vyplývá z údajů realitní skupiny European Housing Services.

Nejdražší jsou starší byty v Praze s průměrnou cenou za metr čtvereční skoro 113.000 korun. Praha má také nejvyšší nájmy, v průměru za 272 korun za metr čtvereční. Nejlevněji se prodávají byty v Ústeckém kraji s cenou asi 29.000 korun za m2. Nájmy jsou nejnižší v Karlovarském kraji se 155 korunami za metr čtvereční. Nájemné se zvýšilo oproti loňsku o 1, 22 procenta.

 

Po Praze jsou byty nejdražší v Jihomoravském kraji s cenou ke konci třetího čtvrtletí asi 83.000 korun za m2 a ve Středočeském kraji s více než 71.000 korunami za metr čtvereční.

 

Naopak nejnižší ceny má po Ústeckém kraji Zlínský kraj se zhruba 47.500 korunami a Karlovarský kraj s přibližně 48.500 korunami.

 

Ceny starších bytů ale meziročně vzrostly ve všech krajích. Nejrychleji stoupaly v Libereckém, Ústeckém a Karlovarském kraji, kde zdražily byty asi o dvě pětiny. Nejméně - zhruba o desetinu - vzrostly ceny na Vysočině.

„Mapa napoví, že extrémně rychle stoupají ceny v kdysi levných regionech, a to především v případě bytů. Poptávka rezidentů i investorů tlačí na ceny především v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Moravskoslezském kraji, a to tempem, které se pohybuje kolem 40 procent,“ uvedl jednatel realitního serveru Bezrealitky a šéf skupiny European Housing Services Hendrik Meyer.

„Tento bezprecedentní trend může nastartovat transformaci životních podmínek ve městech a okresech, které se dlouhodobě potýkaly s nízkou poptávkou,“ dodal. Vliv na další vývoj cen bude mít podle jeho názoru menší dostupnost hypoték, která může zvýšit citlivost na ceny realit u zájemců o koupi. „Hlavní signál, že se začíná v některých případech narážet na cenový strop již přišel – dva kvartály po sobě se u bytů nemění celorepublikový cenový průměr. To ukazuje, že se v levnějších krajích prodalo více nemovitostí, a v těch dražších naopak méně,“ uzavřel Meyer.

Mgr. Petr Jezdinský (s použitím ČTK a Bezrealitky)