Sněmovna potvrdila zrušení daně z nabytí nemovitostí.

17.9.2020

Vážení čtenáři, pro zrušení daně hlasovalo v úterý 91 z 93 přítomných poslanců. Proti nehlasoval nikdo z nich. Sazba daně z nabytí nemovitosti, která v minulosti nahradila daň z převodu nemovitostí, činí čtyři procenta a platí ji kupující. Nyní rušené zákonné opatření přijal Senát v roce 2013, a to v době, kdy byla Sněmovna rozpuštěná před předčasnými volbami. Do vládního návrhu na zrušení této daně přitom pouze vložila pozměňovací návrh Senátu, který má napravit některá legislativní pochybení. Týká se části předlohy, která zachovává možnost odpočtu úroků z hypotečních úvěrů od základu daně z příjmů, ale předlohu jinak nemění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) senátní verzi podpořila. Návrh právního předpisu teď dostane ke kontrahenci prezident Miloš Zeman.

Vláda ČR původně spolu se zrušením daně navrhla, aby si u nových úvěrů na bydlení poskytnutých po 1. lednu 2022 nemohli kupující odečítat zaplacené úroky od základu daně z příjmů. Kritizovali to hlavně opoziční poslanci, ale vadilo to i některým poslancům koaličním. Sněmovna poté přijala pozměňovací návrh, který odpočty zachovává. Snižuje však nejvyšší možnou částku odpočtu z nynějších 300 tisíc korun na polovinu. Senátní pozměňovací návrh kromě jiného stanovuje, že na úvěry poskytnuté do konce letošního roku se bude vztahovat dosavadní limit odpočtu úroků 300 tisíc korun. Na úvěry poskytnuté od příštího roku se bude vztahovat už jen nový limit 150 tisíc korun.

Ministryně uvedla, že daň zanikne zpětně k letošnímu 31. březnu. Novela má zpětnou účinnost. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března a následně kvůli pandemii odloženou do konce srpna, už daň platit nebudou. Pokud ji někdo už zaplatil, úřad mu peníze vrátí standardním způsobem pro výplatu vratitelného přeplatku, ujistila ministryně. Týká se to tak lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr v prosinci 2019 nebo později.

Schválený zákon zároveň prodlužuje z pěti na deset let tzv. časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení. Prodloužení časového testu bude platit pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.

Stát na této dani v posledních letech ročně vybral kolem 13 miliard korun. Ministryně Schillerová již dříve několikrát označila daň z nabytí za nespravedlivou a amorální. Avšak všechny předchozí pokusy zrušit tuto daň ztroskotaly. Nepovedlo se to ani loni, kdy to navrhl Senát.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Hospodářských novin, Advokátního deníku a ČTK)