Starší byty zlevňují o jednotky procent.

21.1.2023

Vážení klienti, milí čtenáři, starší byty v České republice ve 3. kvartálu uplynulého roku zlevnily o jednotky procent, ale meziročně jsou dražší. V metropoli se v létě prodávaly kolem 125.000 korun za m2, zatímco ve druhém čtvrtletí byly o dvě procenta dražší, oproti loňsku ale zdražily o sedm procent. Toto zjištění vyplývá z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než stovkou realitních makléřů.

Mírné zlevňování starších bytů začalo podle analýzy mezi dubnem a červnem minulého roku. Ve třetím čtvrtletí nejvíce klesly ceny v Ostravě, kde se proti minulému čtvrtletí snížily o pět procent. V Brně a v Českých Budějovicích klesly o čtyři procenta. Stagnaci cen zaznamenala Olomouc

 

V Praze se prodávaly starší byty mezi červencem a zářím v průměru za 125.228 korun za metr čtvereční. V předcházejícím čtvrtletí to bylo 128.009 korun. V Brně ceny klesly ze 102.457 korun na hranici na 98.321 korun. Nejlevněji ze sledovaných měst vychází Ústí nad Labem (39.657 Kč/m2) a Ostrava (45.963 Kč/m2).

 

Je zajímavé sledovat, že i regiony, kde byly ceny nízko a předpokládal se tudíž růstový potenciál, hlásí pokles. Lze to připsat na vrub výrazné nedostupnosti hypotečních úvěrů. Tento faktor tudíž převládá nad regionálními vlivy.

 

V Olomouci zůstaly ceny mezikvartálně na hodnotě přes 74.000 korun za metr čtvereční, ale meziročně zde zdražily nejvíce, a to o více než 18 procent. V Ústí na Labem narostly ceny v meziroční komparaci o 14 pct a v Hradci Králové a Plzni o 11 procent. Nejméně zdražilo meziročně Brno, o čtyři procenta.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím FérMakléři.cz a ČTK)