Stavba rodinného domu se od 1. ledna 2020 značně prodraží.

10.12.2019

Vážení čtenáři, výstavba rodinných domů v České republice prudce roste. Stále více lidí, kteří nedosáhnou na drahé bydlení ve městě, volí tuto mnohdy levnější variantu. Jen loni se v ČR začalo stavět přes 19 tisíc bytů v rodinných domech, o polovinu více než před pěti lety. Díky velkému zájmu občanů, rostoucím cenám stavebních materiálů a nedostatku pozemků se však začíná výstavba výrazně prodražovat. Příští rok navíc začnou platit přísnější pravidla pro výstavbu, podle kterých budou nové rodinné domy a vily muset mít o pětinu nižší spotřebu energií než nyní. Pravidla se dotknou každého, kdo nestihne podat žádost o stavební povolení do konce letošního roku. Výstavba kvůli tomu podraží až o statisíce korun (zdroj: https://archiv.ihned.cz/c1-66381460-stavba-rodinnych-domu-podrazi-od-roku-2020-urady-povoli-kvuli-novym-normam-pouze-ekologicke-budovy).

Všechny nově postavené rodinné domy nebo vily musí být podle nové evropské směrnice od příštího roku úspornější. Novostavby se tak neobejdou bez vyšších investic. Nutností bude například nákup bezesporu kvalitnějšího stavebního materiálu nebo technologií, které zamezí úniku tepla (zdroj: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/rodinne-domy-stavby-stavebni-povoleni-uspory-evropska-smernice-novostavby_1909031530_nkr). Podle Evropské komise tvoří totiž spotřeba energií (vytápění, spotřeba elektřiny ohřev vody) v obytných domech skoro 40 % celkové spotřeby energie v rámci EU a je tak jedním z největších zdrojů emisí. Z čehož plyne, že se podílí poměrně velkou měrou na znečišťování životního prostředí. Množství spotřebované energie v rodinných domech může být přitom výrazně omezeno zateplením nebo výměnou oken a dveří. Uvádí se, že u rodinných domů vzniklých před rokem 1990 a dříve se průměrná spotřeba energie pohybuje kolem 269 kWh/m2 ročně, zatímco u nově postavených či zrenovovaných domů je to průměrně 74 až 113 kWh/m2 ročně (https://www.mesec.cz/clanky/chcete-stavet-rodinny-dum-od-ledna-2020-za-nej-zaplatite-vic/).

Stavební povolení od 1. ledna 2020 získají totiž jen takové stavby, které jsou energeticky nulové. U rodinného domu s průměrnou cenou 3,5 milionu korun bude muset stavitel připlatit 350 až 525 tisíc korun. Aby totiž rodinný dům dosáhl na požadované hodnoty, bude muset investor sáhnout po nových technologiích. Nezbytná budou tepelná čerpadla či rekuperační systémy, někde i solární panely. Jen jejich instalace zvýší cenu výstavby o deset až patnáct procent. U rodinných domů či dokonce u vil logicky to znamená stovky tisíc korun navíc (https://www.ekonomickymagazin.cz/2019/08/od-pristiho-roku-zdrazi-rodinne-domy-o-stovky-tisic-korun/).

Základním termínem, který bude od 1. 1. 2020 stěžejní, je tedy tzv. budova s téměř nulovou spotřebou energie. Zkráceně se používá také pojem „NZEB“, což je zkratka anglické definice „Nearly zero energy buildings“. V souvislosti s tímto slovem bývá v médiích mylně budova s téměř nulovou spotřebou dávána do přímé úměry s pasivními domy. V řadě stavebníků pak tyto informace vyvolávají zbytečnou paniku ze skokového zdražení výstavby rodinných domů od roku 2020. Výpočet provede zpracovatel projektové dokumentace, resp. průkazu energetické náročnosti budovy (PENB). Pro stavebníka rodinného domu je důležitý výsledek, aby jeho novostavba tyto požadavky na NZEB splnila. Pro budovu s téměř nulovou spotřebou energie je hodnota průměrného součinitele prostupu tepla referenční budovy stejná (min. požadavky ČSN 73 0540-2.), musí být ale snížena oproti referenční budově o 30%. Dalším hodnoceným parametrem rodinného domu je neobnovitelná primární energie. Pro současné novostavby musí být neobnovitelná primární energie snížena oproti hodnotě referenční budovy o 10%. Tohoto snížení může být docíleno využitím obnovitelných zdrojů nebo zlepšením parametrů stavebních prvků obálky budovy nebo technických systémů budovy. Pro budovu s téměř nulovou spotřebou energie musí být hodnota neobnovitelné primární energie snížena o 25% oproti referenční budově (https://www.nasdum.cz/novinky/jake-rodinne-domy-se-budou-stavet-od-roku-2020).

Ještě více se tak do popředí dostane i související problematika PENB.

 

Mgr. Petr Jezdinský