Stavební náklady v metropoli jsou prý páté nejvyšší v regionu.

24.11.2021

Vážení čtenáři, milí klienti, stavební náklady jsou v Praze ve srovnání osmi větších měst střední a východní Evropy páté nejvyšší. Nejdražší je rakouská Vídeň. Loni byly v hlavním městě náklady druhé nejvyšší. V kontextu stovky světových měst zůstala Praha na 67. místě. Nejvyšší stavební náklady existují v Ženevě. Toto zjištění vyplývá z výsledků studie mezinárodní poradenské společnosti Arcadis, které má ČTK k dispozici.

Arcadis je mezinárodní poradenská společnost zaměřená na stavebnictví, životní prostředí a udržitelný rozvoj, zveřejňuje každoroční výsledky Mezinárodního srovnání stavebních nákladů (International Construction Costs 2021).

Arcadis ICC Index 2021 sleduje 100 měst světa, hodnotí jejich stavební náklady a tržní podmínky. Studie také druhým rokem nahlíží na stavebnictví s ohledem na současnou pandemii koronaviru a na probíhající klimatické změny.

„Stavební trh má kvůli dlouhodobým kontraktům a rozsáhlým projektům značnou setrvačnost. Stavební náklady se navzdory koronavirové pandemii v ČR stále drží na svém maximu. Je to dáno omezenou kapacitou tuzemských stavebních firem, nedostatkem stavebních dělníků a stavebního materiálu ze zahraničí, každoročním nárůstem cen práce a stavebních materiálů. V roce 2021 stavební náklady dále mírně porostou maximálně do dvou procent,“ prohlásil analytik Arcadis Milan Vencl.

Vídeň se s nejvyššími stavebními náklady v regionu zařadila v celosvětovém srovnání na 30. místo. Následují Záhřeb (64.), Bukurešť (65.), Sofie (66.), Praha (67.), Varšava (70.), Bělehrad (72.) a Krakov (75.). V první desítce s nejvyššími náklady se umístilo šest evropských měst. Vyjma Ženevy to jsou Londýn (2.), Kodaň (3.), Oslo (4.), Curych (5.) a Dublin (9.). Naopak tři města s nejnižšími náklady jsou z Indie, konkrétně Bengalúr, Nové Dilí a Bombaj. Na tom se proti roku 2020 nic nezměnilo.

Mgr. Petr Jezdinský (za pomoci ČTK a Arcadis)