V ČR se dle RE/MAXU zvedly ceny menších starších bytů.

18.10.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, průměrná cena starších menších cihlových bytů do 69 m2 v metropoli se v mezičtvrtletní komparaci zvýšila o 11,2 procenta na 124.226 Kč za metr čtvereční. U podobně velkých mimopražských bytů tato skutečnost představuje nárůst o 4,1 procenta na 51.684 Kč za metr čtvereční. Toto zjištění vyplývá z dat realitní kanceláře RE/MAX. Uvedená realitní společnost sdělila, že realitní trh předpokládá, že v příštích šesti až devíti měsících budou ale kupní ceny bytů spíše klesat, a to přibližně o desetinu.

Průměrná cena všech bytů v celé České republice podle zmíněné RK mírně stoupá již druhý kvartál v řadě. To je částečně způsobeno vyšším počtem realitních prodejů v Praze a nižším počtem prodejů mimo hlavní město, uvedl RE/MAX. Průměrná realizovaná cena za čtvereční metr obytné plochy v celé zemi se podle společnosti momentálně pohybuje kolem 69.000 korun za m2. Cena se však může lišit podle segmentu a lokalit budov. „Např. ceny bytů v panelových domech stále klesají ve všech regionech. Průměrná realizovaná cena bytů v panelových domech v Praze se momentálně pohybuje kolem 91.000 korun za metr čtvereční, zatímco mimo metropoli to činí 49.000 korun za m2,“ konstatoval analytik RE/MAX G8 Reality Iztok Toplak. Ten současně uvedl, že vzhledem k momentální kupní síle českého obyvatelstva není důvod očekávat další zvyšování cen bytů.

 

Současný růst je pravděpodobně dočasný v malém segmentu a časem by měl ustoupit. Úroková sazba hypoték se momentálně pohybuje nad šest procent, což znamená, že realizované ceny jsou stále o deset až 15 procent vyšší, než je přijatelné vzhledem ke kupní síle obyvatelstva. Navíc nabídkové ceny jsou průměrně o více než 25 procent vyšší než ceny, které jsou nakonec realizovány,“ dodal a uzavřel Toplak.

 

Mgr. Petr Jezdinský (za použití RE/MAX, RE/MAX G8 a ČTK)