V době, kdy Ester Ledecká vyhrála super-G ve Val d´Isere, v ČR na horách začala sezona omezená epidemií.

20.12.2020

Vážení čtenáři, většina velkých lyžařských centrech zahájila v pátek zimní sezonu, kterou výrazně ovlivní omezení kvůli šíření koronaviru. Některé skiareály ale zůstaly uzavřeny kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám. Přírodní sníh chybí a se zasněžováním provozovatelé čekají na mrazivější počasí. Toto zjištění vyplývá z ankety zpravodajů ČTK. Vláda ČR rozhodla o tom, že vleky a lanovky pro lyžaře se mohou poprvé rozjet 18. prosince. Na horách se ale nebude možné ubytovat, i když někteří hoteliéři v Krkonoších tato pravidla obcházejí prostřednictvím pracovních cest, popř. dohodou o provedení práce např. skrze home office, kdy je tzv. práce z domova zaměstnancem vykonávána z prostředí hotelového pokoje, přičemž v hotelu jsou ubytováni i rodinný příslušníci tohoto pracovníka, resp. DPP na úklid sněhu před chatou. Lyžaři musejí u pokladen a před turnikety počítat s koridory usměrňujícími počty lidí. Lyžaři např. musejí mít u vleků a na lanovkách zakrytá ústa i nos, ve frontách jsou povinné dvoumetrové odstupy a občerstvení se prodává jen přes výdejní okna.

Připravena na první lyžaře jsou velká střediska v Krkonoších včetně Špindlerova Mlýna či resortu Černá Hora-Pec. Bude se lyžovat převážně na technickém sněhu, areály otevřou zatím pouze část sjezdovek. Krkonošský Harrachov zatím pro lyžaře nemá dost sněhu, v případě příznivého počasí chce spustit lanovku alespoň pro pěší. Vzhledem ke specifické situaci místní nedokážou odhadnout, zda lidí kvůli obavám z koronaviru a nemožnosti se ubytovat přijede málo, nebo bude kvůli velkému zájmu potřeba regulovat dopravu.

Třeba ve skiareálu Špindlerův Mlýn v Krkonoších dnes byla návštěvnost oproti loňsku sotva třetinová. Ve Špindlerově Mlýně se přitom začalo lyžovat hned v pátek, kdy dorazily stovky lidí. Dnes tam lyžovala asi tisícovka lyžařů, což je oproti loňsku zhruba třicetiprocentní návštěvnost, řekl ČTK vedoucí skicentra René Hroneš. „Není žádná zahraniční klientela, s uzavřením hotelů není pobytová klientela. Jsou to hosté, kteří mají náš areál v dojezdové vzdálenosti, nebo tady mají vlastní ubytování,“ uvedl Hroneš.

Ve Špindlerově Mlýně je od pátku v provozu modrá 2,5 kilometrů dlouhá sjezdovka ve Svatém Petru a k tomu dvě lanovky, a to šestisedačka a Hromovka. Další sjezdovky začne areál nabízet podle počasí, sněhových podmínek a možností zasněžování. Lyžovat se může ve Špindlerově Mlýně denně od 08:30 do 16:00 hod. Na víkend spustí také lanovku Medvědín, ale jen pro pěší turisty, tedy bez lyží a sáněk, uvedli zástupci střediska. Na dodržování opatření budou dohlížet zaměstnanci skiareálu. „Ke každému turniketu u lanovky povede pouze jeden jednostopý, 80 centimetrů široký koridor. Vzhledem k tomu, že návštěvníci mají na nohou lyže, budou mít mezi sebou zajištěné dvoumetrové rozestupy. Mezi jednotlivými koridory pak budou rovněž rozestupy široké dva metry,“ sdělil ředitel skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš. Návštěvníci střediska mohou odstavit svá vozidla na parkovištích Hromovka a Medvědín. Skibusy zatím jezdit nebudou až do obnovení provozu hotelů. Občerstvení z výdejových okének bude dostupné na terase Restaurace na Pláni, u Restaurace Stadion a u restaurace a Bistra Medvědín. Středisko v plném provozu nabízí 27 kilometrů sjezdovek, pro přepravu mohou lyžaři využít šest lanovek a 11 lyžařských vleků.

Obrázek č. 1: Šestisedačková lanovka ze Svatého Petra na Pláň

7316e20a-6eeb-46bf-813f-6167d36f21c8

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/lanova-draha-spindleruv-mlyn-plan, vlastní zpracování, 2020

Ve SkiResortu Černá hora - Pec jsou ode dneška v provozu sjezdovky v Peci pod Sněžkou Javor 2, Lyžařská, Smrk, Zahrádky a U potoka a na Černé hoře u Janských Lázní sjezdovka Anděl, celkem tedy asi 4,6 km sjezdovek.

Obrázek č. 2: Černohorský expres v Jánských Lázních

c7a23bf2-c2a5-47dd-b25e-ceefeb367a02

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/cernohorsky-expres-lanovka-z-janskych-lazni-na-c, vlastní zpracování, 2020

„Společný skipas pro šest areálů, na který byli lyžaři ve SkiResortu zvyklí, tentokrát v nabídce nebude. Kvůli protiepidemickým opatřením nabídne SkiResort lyžování pro každý areál zvlášť, za to ale už od 8:00 do 16:00 hod. Skipasy budou nejvýhodnější při on-line nákupu předem, v kamenné pokladně bude cena skipasů vyšší,“ řekla mluvčí SkiResortu Zina Plchová. Kvůli opatřením proti šíření covidu-19 nebudou mezi areály jezdit páteřní skibusové linky a lyžařský přejezd SkiTour. „Přesun lyžařů skibusy v uzavřených prostorech aubusů na delší vzdálenost je rizikový,“ uvedl jednatel SkiResortu Petr Hynek. Z důvodu protiepidemických opatření bude omezen provoz občerstvení u sjezdovek. FordBar na Černé hoře i Bullbar v Peci pod Sněžkou budou nabízet občerstvení z výdejního okénka nebo venkovního baru.

V Jizerských horách zahájí sezonu středisko Severák v Hraběticích. Pro lyžaře bude k dispozici od soboty zhruba 200 metrů dlouhá sjezdovka s dětským profilem. Největší středisko Jizerských hor, Tanvaldský Špičák, potřebuje k zahájení sezony vyrábět sníh ještě alespoň jeden den. Před Vánoci by chtěl sezonu zahájit Ještěd v Liberci.

Lidé si budou moci zalyžovat i v největším lyžařském areálu Krušných hor na Klínovci, na Bublavě, v areálu Skipot v Potůčkách nebo ve středisku Novako na Božím Daru. Kvůli teplému počasí zatím neotevře Plešivec. V největším lyžařském areálu v Krušných horách na Klínovci začala sezona rovněž v pátek. Provozovatelé otevřeli skiareál kvůli vládním restrikcím opožděně, původně plánovali zahájit provoz už na počátku prosince. „Zatím tu není nával, rozjezd je zatím pomalý, protože jde o všední den a první den sezony,“ sdělila v pátek mluvčí střediska Hana Hoffmannová. Na Božím Daru zahájili provoz dnes. Do areálu Novako přijelo zhruba 150 lyžařů, hlavně rodin s dětmi, řekla ČTK provozovatelka Pavlína Nováková.

Obrázek č. 3: Klínovec, nejpropojenější a současně největší lyžařské středisko v České republice

mapa2018-1536x1229

Zdroj: https://klinovec.cz/en/ski-map/, vlastní zpracování, 2020

Kvůli nepřízni počasí zatím zůstanou minimálně do Vánoc zavřená lyžařská střediska v Pardubickém kraji. Nejdříve se otevřou 26. prosince sjezdovky na Dolní Moravě.

Lyžovat bude možné i na Šumavě. V Plzeňském kraji se otevřou první tři lyžařské areály u Železné Rudy. Půjde o Ski&Bike Špičák, Samoty a sjezdovku Nad Nádražím. Přírodního sněhu je v oblasti málo, na běžky nelze zatím v regionu vyrazit nikam. Do šumavského areálu Ski&Bike Špičák přijelo dnes do 15:00 zhruba 550 lidí a v pátek, kdy středisko otevřelo, asi 300 lyžařů. Na všední den to byla slušná návštěva, informoval ČTK ředitel areálu Vladimír Kasík. Lyžaři přijeli podle něj hlavně místní a ti, co mají v oblasti apartmány a chalupy. Nikde se netvořily žádné fronty ani dopravní zácpy.

V pátek zahájí sezonu také dva největší lyžařské areály na jihu Čech - skiareál Lipno i Zadov. Do jihočeských areálů Lipno a Zadov na Šumavě, která mají také otevřeno od pátku, dorazily podobné počty lyžařů jako na Špičák. „Musím říci, že začátek sezony vypadá docela vydařeně,“ uvedl ČTK za středisko Zadov Petr Vondraš. Návštěvnost je podle něj zatím lepší než loni při začátku sezony.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s použitím ČTK)