Ve Šrobárově vile na pražských Vinohradech se scházejí špičky české a slovenské filatelie.

Vážené dámy a vážení pánové, JUDr. Tomáš Mádl, Ing. Martin Němeček a Mgr. David Kopřiva, to jest špičkoví čeští filatelisté, poskytli rozhovor pro Seznam.cz.

V České republice existuje unikátní skupina velmi movitých podnikatelů, kteří mají rádi staré poštovní známky. Někteří to mají jako koníček. Jiní objíždějí prestižní výstavy nebo nakupují známky čistě jako investici. Celý článek včetně videa můžete zhlédnout na: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ve-vile-po-ministrovi-se-schazi-skupinka-velmi-bohatych-cechu-vede-je-sem-spolecna-vasen-79535

Obrázek č. 1: Šrobárova vila na pražských Vinohradech, sídlo společnosti JURIS REAL, spol. s r. o.

download

Zdroj: www.google.com, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 2: Logo PRESTIGE PHILATELY CLUB PRAGUE

download

Zdroj: www.google.com, vlastní zpracování, 2019

Obrázek č. 3: Pamětní deska Dr. Vavro Šrobára

IMG_3517

Zdroj: www.google.com, vlastní zpracování, 2019

Ve vile po prvorepublikovém ministrovi Vavru Šrobárovi se občas sejde malá, ale výjimečná společnost. Do vily na pražských Vinohradech přicházejí členové loni založeného klubu Prestige Philately Clubu Prague. Jejich kolekce mají hodnotu desítek nebo stovek milionů korun. Největší zájmová organizace domácích milovníků známek, Svaz českých filatelistů, sdružuje ve třech stovkách klubů přes čtyři tisíce členů. Ti nejbohatší jsou ale právě v Prestige Philately Clubu Prague!

Iniciátorem klubu a jeho prezidentem je právník a obchodník s realitami, vlastník firmy Juris Real, spol. s r. o. JUDr. Tomáš Mádl. Ten se letos v létě stal členem nejprestižnějšího filatelistického spolku světa Clubu de Monte-Carlo, kde má členskou kartu také britská královna nebo monacký kníže. Pražský klub má v současné době 19 členů, jejich počet může vzrůst až na padesátku. „Podařilo se nám přivést nejvýznamnější osobnosti z řad filatelistických investorů, znalců nebo vystavovatelů. V klubu jsou všichni tři čeští držitelé velké zlaté medaile z loňské světové výstavy v Praze. Všichni jsou významné osobnosti, které se z principu jen tak s někým nepřátelí a nedruží. V klubu jsou mezi rovnými, což je pro ně atraktivní,“ konstatuje Dr. Mádl.

Klenotem Mádlovy sbírky prvorepublikových československých známek je Osvobozená republika od prvorepublikového výtvarníka Hugo Brunnera, tzv. chybotisk 50 na 50. „Je to jediná světově uznávaná československá známka, do dneška jich bylo objeveno 18 nebo 19, nevíme to přesně. Všechny byly použity na poště v Holešovicích a objevovaly se postupně. Již když se našla ta první v říjnu 1928, vzbudilo to mimořádnou pozornost, filatelisté už za první republiky ji začali hledat a snili, že díky ní zbohatnou,“ vypráví pražský realitní obchodník.

„Hodnotu známky dělá její příběh a historie jejích vlastníků,“ uvádí Martin Němeček. Cena jednotlivých kousků tak roste i díky tomu, že prošly alby některého ze světových monarchů, bankéřských rodin, jako jsou Rothschildové, či filatelistických legend typu slavného francouzského hraběte Philippa von Ferraryho. Sám Němeček má ze své sbírky zaměřené na známky německých kolonií přelomu 19. a 20. století nejraději soubor ze souostroví Karolíny. „Toto provizorní vydání vzniklo zajímavým způsobem. Na Karolíny přijely dvě válečné lodě, aby tam potlačily nepokoje. Námořníci chtěli psát domů, ale místnímu poštmistrovi se nedostávalo známek. Takže operativně přerazil třífenikové známky ručním razítkem „5 feniků“, což byla sazba na pohled. A na 10fenikové známky na dopisy rozstříhal 20fenikové známky napůl,“ líčí Němeček. Karolínské známky nepatří k nejdražším unikátům. „Cena se pohybuje v řádech statisíců korun, ale i to je zajímavé a hlavně mají zajímavou historii,“ říká sběratel.

David Kopřiva si ve své sbírce rakouských známek z období 1850–1918 nejvíc cení Rumělkového Merkuru z roku 1856, který má uložený v bankovním trezoru. „Ta známka patří do světových rarit, poněvadž existuje pouze 30 exemplářů. Jedna stojí milion korun. Jsem jediný, kdo ji v České republice má, pokud nepočítáme Poštovní muzeum.“

 

V Praze dne 6. října 2019

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Prestige Philately Club Prague a seznamzprávy.cz)