Vláda ČR odmítla soubor pražských úprav daní ohledně bydlení, bydlení v metropoli jen tak nezlevní.

14.1.2020

Vážení klienti a čtenáři, včerejší den rozčeřila poklidnou povánoční „Legislativní“ atmosféru krátká, avšak výstižná zpráva na webu Advokátního deníku. A to přitom ve sbírce zákonů ještě ani nebyl publikován nový zákon o realitním zprostředkování a změně živnostenského zákona!

Zastupitelstvo Hlavního města Praha (HLMP) totiž předložilo na jednání vlády zákon, který reaguje na nedostatek bytů v České republice a na jejich nedostupnost kvůli příliš vysokým cenám. Jednalo se o návrh legislativní novelizace zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů a zákona č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení výnosů některých daní územním samosprávným celkům a některým státním fondům (zákon o rozpočtovém určení daní).

Obrázek č. 1: Budova Pražského magistrátu na Mariánském náměstí

download

Zdroj: www.google.com, vlastní zpracování, 2020

Obrázek č. 2: Budova Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí

MPK_čelo_3

Zdroj: www.google.com, vlastní zpracování, 2020

Obrázek č. 3: Vchod do Klementina, Národní knihovny ČR na Mariánském náměstí

DSC_1985

Zdroj: www.google.com, vlastní zpracování, 2020

Dne 13. ledna 2020 (tj. včera) se daňovým „Balíčkem“ zabývala vláda, která však k němu zaujala negativní stanovisko. Např. snížením sazby daně z přidané hodnoty na nákup bytů z 15 na 10 procent by podle Ministerstva financí ČR přišly veřejné rozpočty asi o šest miliard korun ročně a ceny bytů by se vzhledem ke stavu nabídky a poptávky vůbec snížit nemusely.

Praha v tomto kontextu navrhla snížit DPH z 15 na 10 procent nebo za určitých okolností zrušit daň z nabytí nemovitosti. Obojí dohromady by mohlo ušetřit při pořízení bytu i statisíce korun!

Soubor daňových změn, který by měl obyčejným lidem (tzv. střední třídě) podle pražských zastupitelů zlevnit pořízení vlastního bydlení, projedná Sněmovna s negativním stanoviskem vlády.

Legislativní změny navrhované pražskými zastupiteli se týkají i daně z nabytí nemovitosti a daně z příjmu. Daň z nabytí nemovitosti by podle předlohy nehradili lidé, kteří si pořizují nemovitost pro bydlení a současně žádnou jinou nevlastní, a také bytová družstva v případě, že všichni členové splňují stejnou podmínku.

Vládní legislativci v návrhu stanoviska pro ministry úpravu označili za „Nekoncepční a nedotažené řešení, jehož dopady nelze vzhledem k pochybnostem nad významy použitých pojmů řádně posoudit“.

V případě daně z příjmu navrhují pražští zastupitelé rozšířit možnosti daňových odpočtů nejen na koupi bytů do soukromého vlastnictví, ale taktéž do družstevního vlastnictví. Družstevník, který splácí úvěr bytového družstva, by si tak mohl odečíst uhrazené úroky od základu daně. Vláda měla podle návrhu stanoviska uvést, že by se jednalo o nežádoucí rozšiřování daňové exempce (výjimky).

Skoro o 12 miliard korun ročně by podle Ministerstva financí ČR přišel státní rozpočet navrhovanou změnou přerozdělování výnosu daně z přidané hodnoty mezi stát, obce a kraje. Obce by si polepšily o 8,6 miliardy korun a kraje o 3,3 miliardy korun.

„Vláda považuje tuto změnu za nesystémovou, neboť předpokládá pouze prosté navýšení objemu sdílených daní pro obce a kraje na úkor státního rozpočtu, a za neopodstatněnou,“ stojí ve stanovisku, které dostali legislativci. Cílem změn bylo podle návrhu Prahy zajištění peněz na budování veřejné infrastruktury, která je pro bytovou výstavbu nutná.

Zdroje:

https://advokatnidenik.cz/2020/01/12/soubor-prazskych-uprav-dani-ohledne-bydleni-vlada-odmitla/,

https://www.e15.cz/domaci/v-praze-bydleni-zrejme-nezlevni-vlada-snizeni-dani-v-metropoli-odmitla-1365923,

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Soubor-prazskych-uprav-dani-ohledne-bydleni-vlada-asi-odmitne-609721

 

Mgr. Petr Jezdinský