Vláda uvolní 800 mil. korun na podporu výstavby nájemního bydlení v České republice.

16.8.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, vláda ČR schválila poskytnutí 800 milionů korun do programu na podporu výstavby nájemního bydlení. Většina finančních prostředků bude určena pro obce, část ale mohou dostat i privátní investoři, kteří ve spolupráci s obcí či městem byty postaví. Po jednání kabinetu tyto informace sdělil vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Schválený program má zlepšit dostupnost bydlení v tuzemsku.

Bartoš uvedl, že pro obce je určeno 500 milionů korun, další peníze mohou získat právnické osoby, jako jsou např. charity. Soukromí investoři na příspěvek mohou dosáhnout v situaci, kdy budou spolupracovat na výstavbě s obcemi a minimálně čtvrtinu postavených bytů poskytnou obcím k využití. „Obce budou mít prospěch i z developerských projektů, na které získá podporu privátní investor. V takovém případě budou moci samosprávy určit, komu se pronajme nejméně čtvrtina bytů. Obdobnou spolupráci obcí a soukromého sektoru chceme pro futuro výrazně posílit,“ oznámil Bartoš.

 

Byty postavené s použitím poskytnuté podpory budou muset být nabízeny za cenu v místě obvyklou, aby se dál nezvyšovaly ceny bydlení, řekl Bartoš. Měli by v nich bydlet zejména občané, kteří mají problém dosáhnout v dané lokalitě na nemovitost na trhu a nemají jinou možnost bydlení.

 

Podpora se bude skládat ze dvou částí, dotace do max. výše 25 procent a výhodného úvěru. Celkem může dosáhnout až 90 procent nákladů. Peníze se budou do systému postupně vracet a podpoří další výstavbu. Bartoš rovněž sdělil, že podpora nájemního bydlení by měla posloužit i k tomu, že se zvýší jeho podíl v České republice. V současné době podle jeho mínění činí zhruba 20 procent, zatímco vlastnické bydlení 80 pct. Přiblížení podílů obou typů bydlení by podle něj pomohlo i k dosažení dostupných cen.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím MMR a ČTK)