Za snížení výstavby bytů mohou úroky, inflace i cena materiálu.

18.11.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, meziroční snížení stavební produkce, o kterém informoval Český statistický úřad, se odrazilo rovněž v počtu zahájených staveb bytů v České republice. Ty meziročně klesly o 35 procent oproti rekordnímu loňskému květnu. Počet dokončených bytových nemovitostí meziročně vzrostl o 3,1 procenta, dostavělo se tak 2 966 jednotek. Na vině je podle analytiků, které ČTK oslovila, zejména ochlazení poptávky po rezidenčních nemovitostech způsobené vysokou mírou úrokových sazeb, inflací a vysokou cenou stavebních prací a materiálu. Odrazuje to řadu investorů a nutí je rezidenční projekty dále odkládat.

Od začátku roku se počet nově stavěných bytů snížil o pětinu, v ročním vyjádření se staví už zase méně než 40.000 nových bytových jednotek. Letošní dvouciferný pokles se přitom dotýká i Prahy a Středočeského kraje, které jsou z pohledu developerů nejzajímavějšími regiony, mj. i díky tradičně nejvyšším cenám," řekl hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.

 

Dodal, že stavebnictví i bytová výstavba letos zažívají slabší období a s největší pravděpodobností rok 2023 zakončí poklesem. Snížená poptávka stavebních firem by ale mohla naopak vést k normalizaci cen stavebního materiálu, který loni prudce zdražoval.

 

Dle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělky je nepovzbudivý pohled na rezidenční statistiky daný hlavně srovnáváním s rekordním květnem minulého roku. Podle ČSÚ byla v květnu 2022 zahájena stavba 5 309 jednotek, tedy o čtvrtinu více než rok předtím.

 

Na rozdíl od stavu ve veřejných zakázkách je pro Svaz podnikatelů ve stavebnictví velmi komplikované odhadovat vývoj privátních investic, a tedy i bytové výstavby. Přesto je podle prezidenta svazu Jiřího Nouzy zřejmé, že nastává stagnace nebo i mírné ochlazení v bytové výstavbě.

 

Tento stav je způsoben především nejistotou, co se bude na realitním trhu odehrávat. Těch neznámých je celá řada a je velmi těžké budoucí vývoj předvídat. Zatím dochází k určitým posunům, odkladům v projektech ze strany investorů, což může mít v budoucnu dopad na objem stavební výroby jako takové,“ doplnil Nouza.

 

Zatímco bytová výstavba bude dále stagnovat, podle Ondřeje Boreše ze společnosti Velux budou Češi, Moravané a Slezané raději rekonstruovat stávající bydlení. „Jedním z nejčastějších důvodů rekonstrukcí je snížení výdajů za bydlení. Nejoblíbenějšími způsoby snížení nákladů na energie je budování solárních panelů, zateplení nebo výměna oken,“ dodal a uzavřel Boreš.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČSÚ a ČTK)