Zájem o reality poklesl až o desítky procent.

3.4.2020

Vážení čtenáři a klienti, zájem o imobilie se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent. Po propadu po zavedení opatření se však situace zlepšuje. O desítky procent rovněž kleslo nájemné v centru Prahy. Počet bytů k pronájmu stoupl místy až o polovinu. Toto zjištění vyplývá z vyjádření zástupců většiny realitních kanceláří, které ČTK oslovila.

Většina analytiků, které ČTK oslovila, připouští, že ceny bytů v tuzemsku by mohly kvůli současným opatřením klesnout, především v méně atraktivních lokalitách, jako jsou sídliště či periférie měst.

„Po zavedení nouzového stavu se zájem o nemovitosti snížil na 35 procent standardu. Po vynětí služeb realitních kanceláří z omezení se stav postupně blíží normálu. Nyní jsme asi na 70 procentech. Čím více se budou opatření rozvolňovat, tím více bude trh oživovat,“ konstatoval ředitel developmentu společnosti Bidli Roman Weiser.

Dopady opatření se podle něj projevují i ve změně stylu práce. Prohlídky uvnitř jsou kratší, další jednání se odehrávají venku. Více se využívá on-line technologií.

Generální ředitel ERA Reality Jiří Rájek uvedl, že objem prodejů firmy proti normálu klesl k deseti až 15 procentům. Podle jednatelky Fincentrum Reality Andrey Daňhelové se doba prodeje nemovitosti proti průměru prodlouží až o 30 procent. Naopak podle vlastníka M&M Reality Petra Morcinka realitní obchody neklesly. „Realitní trh nezastavil, ovšem záležet bude na tom, zda nejtvrdší opatření budou trvat ještě dva až tři týdny, nebo dva až tři měsíce. Pokud se do konce dubna ukončí nejtvrdší opatření a život se postupně, za cenu menších restrikcí začne vracet k normálu, cen nemovitostí se to nedotkne téměř vůbec,“ doplnil mluvčí firmy Re/Max Tomáš Hejda.

Nájemné v centru Prahy kvůli opatřením proti šíření koronaviru kleslo řádově o desítky procent. Je to způsobeno především zastavením krátkodobých pronájmů, hlavně přes Airbnb. „V posledních týdnech se na nás obrací rostoucí počet majitelů nemovitostí, které dosud sloužily k Airbnb, abychom je nyní dlouhodobě pronajali. Týká se to především historického jádra a širšího centra metropole,“ uvedl oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality Jan Martina. Klienti počítali s výnosem 45.000 korun, nyní však museli zhruba o 30 procent slevit.

Podle ředitele společnosti Bezrealitky Hendrika Meyera vzrostl v březnu počet nabízených bytů na pronájem v hlavním městě meziročně o více než polovinu. „V naprosté většině případů jde o byty, které doposud sloužily ke krátkodobým pronájmům pro turisty. Nyní se je majitelé snaží udat pro běžné bydlení,“ poznamenal Meyer. Odhady počtu bytů na krátkodobé pronájmy v Praze se u jednotlivých realitních kanceláří liší, pohybují se od 7.000 do 10.000.

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČTK)