Změna daně z nemovitosti prý zdraží nájemní bydlení.

23.9.2023

Vážení čtenáři, milí klienti, vyšší daň z nemovitosti nejspíše negativně ovlivní ceny nájemného, míní analytici. Uznávají však, že zmíněná daň byla dosud oproti zbytku Evropy a světa nebývale nízká. Z tohoto důvodu se na druhou stranu zvýšení této daně dalo logicky očekávat. Změnu daně z nemovitých věcí představila vláda v rámci tzv. konsolidačního balíčku. Zvýšit by se měla v některých případech až na dvojnásobek. Realitní trh ovlivní rovněž vedle jiného i snížení daně ze stavebních prací pro bydlení, která klesne o tři procenta na 12 procent.

Ministerstvo financí uvedlo jako modelový příklad průměrný sedmdesátimetrový byt na Praze 1, u kterého v současné době vlastník zaplatí daň z nemovitosti zhruba 1 700 korun ročně. Nově bude platit zhruba 2 500 korun. Za obdobně velký byt v Brně zaplatí nyní majitel zhruba 600 Kč, nově to bude činit asi 1 200 Kč.

 

Můžeme čekat, že tisíce korun navíc, které chce stát na každém bytě navíc vybrat, zaplatí nájemci,“ sdělil spoluzakladatel finanční společnosti Patron Go Jiří Paták. Podle jeho názoru nájemní bydlení zdražilo za poslední rok ve všech regionech dvouciferně, přičemž změna daně z nemovitosti způsobí další nárůst. Doplnil, že z navržených vládních kroků trčí kompromisy, které opticky rozpočtu pomohou, nicméně v důsledku nic neřeší.

 

Zvýšení daně z nemovitosti očekávala rovněž Asociace nájemního bydlení, podle které všichni na trhu s bydlením s tímto navýšením počítali. „Je nutné si ovšem uvědomit, že u nájemních bytů činí daň z nemovitosti pro vlastníka fin. náklad, který se zcela jistě projeví v ceně nájmu,“ uvedla asociace. Snížení sazby DPH ze stavebních prací pro bydlení asociace vítá, poněvadž by mohla vést k větší finanční dostupnosti nových bytů. S tím, že změna daně z nemovitosti ovlivní trh s nájemním bydlením, souhlasí i analytik FinGO Petr Motáček. Ten konstatoval, že investoři pronajímající nemovitosti pravděpodobně tuto daň promítnou do výše nájemného. Nemyslí si však, že by daňová změna trh s nemovitostmi zásadně ovlivnila. „Jestliže někdo bude chtít bydlet, tak si bude hledat cestu k bydlení a nebude přemýšlet o tom, jakou bude platit daň,“ dodal a uzavřel Motáček.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČTK)