Zvýšení daně z nemovitostí se do nájemného promítne minimálně.

29.3.2024

Vážení čtenáři, milí klienti, zvýšení daně z nemovitostí, které platí od počátku roku, se do konečných cen nájmů v bytech promítne minimálně. V bytě o rozloze 60 m2 by roční navýšení mělo činit od 200 do 800 korun v závislosti na lokalitě. V procentuálním vyjádření to může znamenat zvýšení nájmů v rozmezí od 0,5 do jednoho procenta. Důvodem pro minimální navýšení nájmů je podle nich skutečnost, že pronajímatelé nebudou ochotni akceptovat zvýšení daně z nemovitosti jako svůj čistý náklad. Dalším důvodem může být rovněž skutečnost, že většina obcí ke zvýšení daně u rezidenčních nemovitostí po 1.1. nepřistoupila.

Je pravda, že nastavení daně z nemovitosti patřilo v České republice v komparaci s nejvyspělejšími zeměmi světa k nejnižším. V tomto ohledu lze považovat její zvýšení za férové. Dlouho se o této možnosti hovořilo a lze konstatovat, že všichni na trhu s bydlením s jejím zvýšením počítají. Je třeba si ovšem uvědomit, že u nájemních bytů je daň z nemovitosti pro vlastníky náklad, který se zcela jistě projeví v ceně nájmu,“ informoval viceprezident ANB a ředitel Správy investic a nemovitostí Jakub Vysocký.

 

Sazba daně z nemovitosti se od nového roku zvýšila až o 80 procent. Současně se pro výpočet daně zavádí inflační koeficient, který v příštích letech zohlední vývoj cenové hladiny. Schválený konsolidační balíček, jehož je zvýšení daně z nemovitostí součástí, také mění zdanění některých druhů pozemků. Právní předpis taktéž dává obcím možnost daň z nemovitosti na svém území snížit, když mohou nově uplatnit i místní koeficient v rozmezí 0,5 až 0,9. Pokud žádný koeficient nestanoví, počítá se jeho hodnota jako jedna. Podle údajů Finanční správy zvýšení daně z nemovitosti pomocí místního koeficientu letos využilo víc obcí než loni. Letos si koeficient nestanovilo 5 416 obcí, včetně měst a městských částí, loni jich bylo o 67 víc. Žádná obec nevyužila možnost daň z nemovitosti pomocí místního koeficientu snížit.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ANB, ČTK a aktualne.cz)